Trans Polonia wozi dużo płynnej chemii

Inwestycje w tabor, automatyzację i cyfryzację pozwalają grupie coraz mocniej zaznaczać obecność w Polsce i na rynkach europejskich.

Publikacja: 19.01.2023 21:00

W ubiegłym roku grupa Trans Polonia wzbogaciła się o 47 nowoczesnych jednostek do drogowego przewozu

W ubiegłym roku grupa Trans Polonia wzbogaciła się o 47 nowoczesnych jednostek do drogowego przewozu różnych ładunków.

Foto: Fot. mat. prasowe

Mimo ogromnej zmienności i niepewności panującej na rynku zarząd Trans Polonii z optymizmem patrzy na ten rok.

– Obserwujemy stabilny wzrost popytu na wyspecjalizowane usługi transportowe, szczególnie na rynkach zachodnich. Z uwagi na wysokie wymagania klientów petrochemicznych największe szanse na rozwój mają spółki, które tak jak Trans Polonia dysponują dużą, nowoczesną flotą i inwestują w automatyzację oraz cyfryzację – przekonuje Adriana Bosiacka, członek zarządu i dyrektor operacyjna giełdowej spółki. Dodaje, że ambicją grupy jest utrzymanie solidnego, organicznego wzrostu skali działalności w każdym biznesie. Obecnie firma specjalizuje się w przewozach płynnej chemii, mas bitumicznych, płynnych produktów spożywczych, LPG i cementu. Największy potencjał – zgodnie z przyjętą strategią – widzi jednak w obszarze transportu płynnej chemii. Chodzi zwłaszcza o dalszą ekspansję na rynkach zachodnich. Zdaniem Bosiackiej z uwagi na zauważalne od lat stałe zwyżki europejskiej branży chemicznej, a co za tym idzie, rosnące zapotrzebowanie na oferowane przez Trans Polonię usługi, granice rozwoju w tym zakresie są praktycznie niemożliwe do określenia.

Inwestycje w tabor

Zarząd przyznaje, że zwyżki kosztów działalności dotykają spółkę, podobnie jak i całą branżę transportową. Wpływają na to m.in. koniunktura gospodarcza, rosnąca inflacja, a także regulacje prawne, tj. przepisy wynikające z tzw. Pakietu Mobilności. – W ostatnim czasie do tych najbardziej odczuwalnych należały podwyżki cen paliw, które stanowią istotną część kosztów naszej działalności, oraz zwyżki wynagrodzeń. Presja płac widoczna jest szczególnie w zakresie wynagrodzeń kierowców międzynarodowych – informuje Bosiacka. Zauważa, że z początkiem roku znacząco wzrosła płaca minimalna, a kolejna podwyżka nastąpi w lipcu. Tym samym łącznie w stosunku do 2021 r. płaca minimalna wzrośnie o niemal 20 proc., co przekłada się na rosnące oczekiwania wszystkich pracowników.

W ubiegłym roku, ze względu na rosnący popyt, grupa inwestowała przede wszystkim w zakupy taboru drogowego. Nabytych i wprowadzonych do ruchu zostało 47 nowoczesnych jednostek, w większości dedykowanych sektorowi chemicznemu. Duży nacisk położono również na rozwój technologii i innowacji w oferowanych usługach logistycznych. To pomaga firmie utrzymać przewagę kosztów i jakości.

Obsługa cystern

Na ten rok Trans Polonia planuje kontynuację inwestycji flotowych, zarówno w znaczeniu ilościowym, jak i odtworzeniowym, oraz w dalszy rozwój infrastruktury IT. – Nową, istotną dla całej grupy inwestycją jest budowa kompleksu obsługi cystern drogowych i tank-kontenerów. Centrum Obsługi Cystern Grupy Trans Polonia jest uzupełnieniem strategii rozwoju firmy w kontekście zabezpieczenia obsługi własnej floty, ma także świadczyć usługi na rzecz podmiotów zewnętrznych – podaje Bosiacka.

Przypomina, że Trans Polonia od lat buduje silną pozycję w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, dbając o zróżnicowany portfel usług. Nie bez znaczenia jest także stały proces optymalizacji kosztów operacyjnych. Wśród niepokojących czynników widzi zwłaszcza niestabilną sytuację gospodarczą.

Po trzech kwartałach grupa osiągnęła 143,6 mln zł przychodów i 5,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. O ile jednak sprzedaż wzrosła, o tyle zarobek spadł. Zarząd przekonuje, że grupa w całym ubiegłym roku konsekwentnie rozwijała działalność na rynkach zagranicznych, szczególnie w zakresie przewozu płynnej chemii.

Transport
Rynki czekają na ulgi
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Transport
PKP Cargo traci udziały
Transport
Grupa Wielton wchodzi na rynek sprzętu wojskowego
Transport
Cła na samochody zamieszały na rynkach
Transport
Firma z grupy PKP Cargo ma plan restrukturyzacyjny
Transport
Związkowcy mówią o trudnej sytuacji w PKP Cargo