Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.02.2017 09:34 Publikacja: 09.02.2017 09:34
Trzeci rok z rzędu spadają w Polsce przewozy towarowe koleją. Co to oznacza dla giełdowych firm?
Foto: Archiwum
Ostatnie lata nie były łaskawe dla firm przewożących towary koleją w Polsce. Wystarczy zauważyć, że spadki w branży utrzymują się od wielu lat. – Tymczasem transport samochodowy rośnie z roku na rok. W 2005 r. jego udział w łącznych przewozach towarów wynosił wg GUS niecałe 76 proc., a w 2015 r. wzrósł do 83,5 proc. – podaje Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo. Jego zdaniem powoduje to, że obok rosnącej emisji spalin mamy do czynienia ze wzrostem tzw. kosztów zewnętrznych transportu z powodu wypadków drogowych i zatorów. Drogami wozi się w Polsce prawie dwa razy więcej towarów niż np. we Francji, choć długość autostrad i dróg szybkiego ruchu jest u nas cztery razy krótsza. – Strategia rozwoju transportu zakłada, że w 2030 r. drogami w Polsce może być przewiezionych o 470 mln ton towarów, a koleją o 53 mln ton ładunków więcej niż w 2015 r. – twierdzi Libiszewski. To spowoduje, że dysproporcje między oboma segmentami tylko się pogłębią.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
PKP Cargotabor, bo o nim mowa, zamierza prowadzić działalność w oparciu o 12 sekcji naprawczych taboru kolejowego, chce uprościć swoją strukturę organizacyjną oraz zdywersyfikować źródła osiąganych przychodów.
Wskazują na brak programu restrukturyzacji, nowych zleceń i zaległe płatności dla pracowników. Zarząd próbuje uspokajać, wskazując na trwające prace nad programem restrukturyzacji i działania mające na celu odzyskanie rentowności.
Średnioterminowym, nadrzędnym celem jest przywrócenie PKP Cargo utraconej pozycji oraz odzyskanie rentowności – mówią Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes spółki, i Paweł Miłek, wiceprezes i członek zarządu ds. restrukturyzacji.
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Przed nami prawdopodobnie kluczowe dni, jeśli chodzi o cła, którymi straszy amerykański prezydent. Inwestorzy na Starym Kontynencie wahali się dość długo, ale wreszcie uciekają od akcji w stronę obligacji.
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Giełda amerykańska zbliża się do końca najgorszego kwartału w porównaniu z resztą świata od lat 80. ubiegłego wieku.
Japoński indeks Nikkei 225 spadł w poniedziałek aż o 4,05 proc. Po silnej przecenie na giełdach azjatyckich doszło do wyprzedaży na parkietach Europy.
Wychwytywanie, wykorzystywanie i składowanie CO2 to w polskich warunkach melodia dalekiej przyszłości. Energetyka z działań w tym zakresie już zrezygnowała. Duże nadzieje w nowej technologii pokładają za to m.in. Orlen, Azoty, KGHM i Unimot.
Rynki mają za sobą trudny koniec tygodnia, choć GPW wciąż pozostaje relatywnie silniejsza. Inwestorzy sami do końca nie wiedzą, co myśleć o amerykańskich cłach, a do tego coraz większe obawy budzi kondycja amerykańskich konsumentów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas