Rośnie popyt na usługi PCC Intermodal

Jeszcze w tym roku grupa zapowiada rozpoczęcie samodzielnej obsługi przewozów kolejowych w Polsce.

Publikacja: 23.11.2017 05:12

Rośnie popyt na usługi PCC Intermodal

Foto: materiały prasowe

PCC Intermodal, grupa specjalizująca się w przewozach i przeładunkach kontenerów, ma już określoną strategię rozwoju i budżet inwestycyjny na kolejne kwartały. Jednym z głównych celów zarządu jest rozpoczęcie własnych przewozów kolejowych na trasach krajowych. Dziś spółka zleca je innym przewoźnikom.

– Samodzielną obsługę manewrową (np. w obrębie terminali – red.) w Kutnie prowadzimy od stycznia tego roku, a na terminalach w Gliwicach i Brzegu Dolnym odpowiednio od marca i kwietnia. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia przewozów trakcyjnych – pierwsze lokomotywy z logo PCC Intermodal powinny pojawić się na trasie Kutno – Brzeg Dolny jeszcze w tym roku – informuje Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal.

Kolejne cel zarządu na najbliższe kwartały to uruchomienie pierwszych przewozów międzynarodowych w korytarzu Bałtyk – Adriatyk oraz zagwarantowanie codziennych połączeń kolejowych pomiędzy posiadanymi terminalami przeładunkowymi. W najbliższych latach grupa będzie też rozbudowywać terminale oraz budować nowe. O szczegółach tych inwestycji na razie nie chce informować.

Rosnący rynek

W końcówce tego roku PCC Intermodal odnotowuje wzrost zapotrzebowania na świadczone usługi. – Od dłuższego czasu popyt na przewozy intermodalne sukcesywnie wzrasta i z pewnością będzie rósł. Nadal mamy bardzo duży dystans do nadrobienia w stosunku do średniej europejskiej, nie mówiąc o Niemczech czy Holandii – mówi Stefański.

Dodaje, że zwyżki obserwowane są na wszystkich obsługiwanych przez grupę korytarzach transportowych. Przyszłe przychody będą też rosły w związku z planowanym uruchomieniem przewozów w relacjach Bałtyk – Adriatyk. W tej sytuacji zarząd jest przekonany, że potencjał rynku, na którym działa grupa, jest ogromny, a prawdziwy boom dopiero jest przed firmą.

Wichury i remonty

Rosnące wolumeny przewożonych i przeładowywanych kontenerów nie przekładają się jednak na zwyżkę zysków. W III kwartale czysty zarobek grupy spadł o prawie dwie trzecie. To efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych (wichury) oraz prac budowlanych prowadzonych na liniach kolejowych w Polsce i Niemczech. – Niestety, nie dało się tego w żaden sposób ani przewidzieć, ani tym bardziej zrekompensować – trudno jest bowiem oczekiwać od klientów akceptacji wyższych stawek przewozowych przy jednoczesnym pogorszeniu jakości świadczonych usług – twierdzi Stefański. Te czynniki będą miały również wpływ na rentowność w końcówce roku.

Transport
Przewoźnicy muszą radzić sobie z coraz większą konkurencją
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Transport
Polski transport może stracić pozycję europejskiego lidera
Transport
Za kilka dni PKP Cargo osiągnie docelową liczebność załogi
Transport
PKP Intercity poprawia rozkład jazdy, kupuje nowe pociągi
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Transport
Marcin Wojewódka nadal prezesem PKP Cargo
Transport
W PKP Cargo pracownicy stracili kolejne przywileje