Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.04.2018 05:16 Publikacja: 17.04.2018 05:16
Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo
Foto: Archiwum
Grupa PKP Cargo chce zainwestować w tym roku ponad 1 mld zł. Na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze?
PKP Cargo systematycznie od 2008 roku do 2017 r. traciła rynek. W tym czasie udziały rynkowe spadły z ponad 65 proc. liczonego pracą przewozową do 51,6 proc. Szczególnie dotkliwy spadek PKP Cargo odnotowało w latach 2008–2013. Dziś spółka stawia na rozwój i wzrost jej wartości, między innymi poprzez poprawę efektywności, zwiększenie udziału w rynku czy optymalizację procesów. W najbliższych kilku latach będziemy mieli do czynienia ze szczytem przewozowym, związanym szczególnie z ogromnymi inwestycjami infrastrukturalnymi, których wielkość ma wynieść około 186 mld zł w okresie do 2022 roku. Ponadto liczba przewozów na tzw. Jedwabnym Szlaku lawinowo rośnie. To zapotrzebowanie na przewozy w najbliższych latach stanowi ogromną szansę również dla spółki. Chcemy przejąć jak najwięcej „tortu" przewozowego. Aby ten cel zrealizować, musimy posiadać odpowiednie zasoby, których dzisiaj nie mamy w odpowiedniej ilości. Dlatego planowane inwestycje są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
PKP Cargotabor, bo o nim mowa, zamierza prowadzić działalność w oparciu o 12 sekcji naprawczych taboru kolejowego, chce uprościć swoją strukturę organizacyjną oraz zdywersyfikować źródła osiąganych przychodów.
Wskazują na brak programu restrukturyzacji, nowych zleceń i zaległe płatności dla pracowników. Zarząd próbuje uspokajać, wskazując na trwające prace nad programem restrukturyzacji i działania mające na celu odzyskanie rentowności.
Średnioterminowym, nadrzędnym celem jest przywrócenie PKP Cargo utraconej pozycji oraz odzyskanie rentowności – mówią Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes spółki, i Paweł Miłek, wiceprezes i członek zarządu ds. restrukturyzacji.
Odroczenie ceł przez Donalda Trumpa wywołało wczoraj euforię na amerykańskiej giełdzie. Dzisiaj udziela się ona europejskim rynkom, w tym także GPW. WIG20 momentami zyskiwał już prawie 7 proc.
Sesja środowa na rynku warszawskim skończyła się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,95 procent przy 1,70 miliarda złotych obrotu, gdy indeks całego rynku WIG spadł o 2,68 procent przy obrocie przekraczającym 2,1 miliarda złotych.
Rozmowy między krajami zaczynają coraz mocniej skręcać w stronę widma wojny handlowej na pełną skalę. Chiny dziś zapowiedziały kolejny pakiet ceł odwetowych na USA, których łączna wartość wynosi obecnie 84%. Ruch ten jest odpowiedzią na amerykańskie cła, których wysokość została podniesiona łącznie do 104%.
WIG20 stracił w środę prawie 3 proc. Równie wyraźną przecenę było także widać na innych europejskich parkietach. Cła nadal więc straszą.
Temat ceł nadal dominuje na rynku walutowym. Osłabia on dolara, a na czym po części korzysta także złoty.
Cła na Chiny po wczorajszej decyzji Donalda Trumpa wynoszą już 104 proc. Obie strony przyjęły strategię "chicken-game" na której jednak nikt nie wygrywa. Widać erozję zaufania do amerykańskich aktywów, a inwestorzy zaczynają traktować politykę Białego Domu jako "szaleństwo", które być może należy zatrzymać.
Rynki reagują kolejną falą wyprzedaży na wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł w wysokości 104% na import z Chin, które zaczęły oficjalnie obowiązywać od dzisiaj. W reakcji obserwujemy kolejny skok zmienności na rynku akcji oraz walut.
Indeksy warszawskiej giełdy już na początku dnia wykonały mocne cofnięcie względem wczorajszych poziomów. Nerwowo jest na rynku ropy oraz obligacji amerykańskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas