Europa przegrywa technologiczny wyścig z USA i Chinami

W Unii Europejskiej przybywa firm o niskim poziomie zaawansowania technologicznego – wynika z najnowszych, zaskakujących danych Eurostatu.

Publikacja: 28.06.2024 06:00

Europa przegrywa technologiczny wyścig z USA i Chinami

Foto: Adobe Stock

Aż 78 proc. w Polsce i UE zostało zakwalifikowanych do kategorii niskiego zaawansowania technologicznego – wynika z najnowszych danych Eurostatu. W całej UE odsetek ten w ciągu dwóch lat wzrósł o 5 pkt proc.

– To niepokojące informacje. Jeśli ten trend utrzyma się w przyszłości, przedsiębiorcy z UE nie będą gotowi do wykorzystania pełnego potencjału, jaki dają nowoczesne technologie, a ich konkurencyjność na rynku globalnym może spadać – przestrzega Paweł Rutkowski, dyrektor badań i rozwoju z firmy BPSC.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji. Ambitny cel Europy

UE chce, żeby do 2030 r. ponad 90 proc. małych i średnich przedsiębiorstw osiągnęło podstawowy poziom intensywności cyfrowej, a 75 proc. firm korzystało z usług chmurowych, analizy dużych zbiorów danych lub sztucznej inteligencji. Do realizacji tych celów daleka droga. Jak wskazuje indeks DESI, jedynie 3 proc. polskich firm korzysta ze sztucznej inteligencji (8 proc. w UE), 8 proc. z przetwarzania dużych zbiorów danych (14 proc. w UE), a 19 proc. z chmury (34 proc. w UE).

– Europa musi stanąć do wyścigu. Jesteśmy w momencie, w którym tę różnicę możemy jeszcze próbować niwelować w kontekście porównania my vs. USA – komentuje Małgorzata Sikora, prezeska Woodpecker.co. Wtóruje jej Paweł Wieczyński, szef firmy DataWalk.

– Mamy na co dzień porównanie między poziomem zainteresowania europejskich i amerykańskich instytucji inwestycjami w zaawansowane procesy analityczne i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Niestety, poza pewnymi wyjątkami jako Polska i Europa jesteśmy co najmniej kilka lat w tyle w porównaniu z instytucjami z listy Fortune 500 z USA – mówi Wieczyński. Dodaje, że widać jednak dużą zmianę w Europie w ostatnich kwartałach, np. wśród służb specjalnych z Europy Zachodniej czy klientów z sektora bankowego. – To, co się zmieniło, to nie tylko priorytet szybkiego uzupełnienia braku, ale bardzo widoczna niechęć do zakupu rozwiązań spoza Europy. Nawet nie tylko systemów chińskich, ale również amerykańskich – mówi.

Europa nie ma tak silnego centralnego sterowania połączonego z brakiem regulacji jak Chiny, nie ma też takich gigantów technologicznych oraz ekosystemu founderskiego jak USA, natomiast wciąż stanowi tygiel, w którym wykuwają się i kształcą zdolne kadry.

– To, czego najbardziej nam brakuje, to mądrego sposobu na wsparcie przejścia od innowacji do produktu – ocenia Piotr Biczyk, członek AI Chamber i członek zarządu firmy QED Software.

Czytaj więcej

Start-upy – najbliższe miesiące przyniosą ożywienie?

Przybywa w Polsce firm wchodzących w środowiska chmurowe. KPO pomoże

Niektóre inwestycje w IT są wymuszone przez zmiany legislacyjne. UE pracuje nad dostosowaniem regulacji do wymagań nowoczesnej gospodarki.

– Na przykład ViDA to pakiet zmian, który ma dostosować system poboru podatku VAT do cyfrowej rzeczywistości – wskazuje Tomasz Kuciel, prezes firmy Editel Polska. Dodaje, że jedną ze zmian wprowadzanych przez ViDA jest obowiązek korzystania z e-faktur przy transgranicznych transakcjach B2B.

Rodzimy biznes wprawdzie nadal ma wiele do zrobienia, ale nie brak optymistycznych akcentów. I tak np. z roku na rok przybywa w Polsce firm wchodzących w środowiska chmurowe. – Firmy zrozumiały korzyści oferowane przez chmurę i nauczyły się z nich korzystać w praktyce – mówi Wojciech Stramski, zarządzający firmą Beyond.pl.

Paliwem do przyspieszenia cyfryzacji powinny być fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. – To ogromna szansa, aby zniwelować technologiczny dystans między Polską a resztą świata, ale ich skuteczne wykorzystanie wymaga skoordynowanego i strategicznego podejścia, a w tej chwili staje się to prawdopodobnie największym wyzwaniem – mówi Joanna Witek, ekspertka z firmy Finiata.

Andrzej Burgs, szef Sygnis, potwierdza, że technologiczny regres ma związek z brakiem dostępności środków unijnych w Polsce, które są jednym z motorów napędowych do badań oraz inwestycji w sektorze MŚP. – Rozwój firm w tym sektorze spowalnia dodatkowo unijna legislacja, która prowadzi do spadku konkurencyjności. To efekt m.in. wyższych barier wejścia na rynek niż w przypadku USA czy Azji – podsumowuje.

Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat
Technologie
CD Projekt wkracza na nową drogę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
To symboliczny moment w grach. CD Projekt ogłasza politykę dywidendową
Technologie
Po Chinach będą kolejne wdrożenia. Cel 100 mln zł sprzedaży XTPL utrzymany