Szkoła Xaviera Niela ruszy i u nas

W Warszawie w najbliższych dniach zacznie działać Kampus 42, część globalnej sieci edukacyjnej kształcącej specjalistów w dziedzinie informatyki – dowiadujemy się.

Publikacja: 26.06.2023 21:00

Xavier Niel, główny akcjonariusz Iliadu.

Xavier Niel, główny akcjonariusz Iliadu.

Foto: Fot. Marlene Awaad/Bloomberg

O ile to, że placówka powstanie, nie jest tajemnicą, o tyle szczegóły projektu do tej pory nie były ujawniane.

42 to organizacja non profit. Została założona w 2013 r. przez grupę francuskich inwestorów i menedżerów, w tym Xaviera Neila, głównego udziałowca telekomunikacyjnej grupy Iliad, do której w Polsce należy Grupa 4 (Play i UPC), oraz dyrektora paryskiej szkoły informatycznej Epitech Nicolasa Sadiraca.

Nic więc dziwnego, że warszawski oddział sieci 42 będzie wspierany przez Play, a mieścić się będzie w budynku należącym do przejętego w ubiegłym roku UPC. Według naszych informacji warszawska placówka sieci kosztować ma na start kilkanaście milionów złotych.

Nazwa 42 to nawiązanie do humorystycznego cyklu literackiego „Autostopem przez galaktykę” Douglasa Adamsa, opartego na słuchowisku BBC. Liczba ta ma być odpowiedzią na pytanie „o życie, wszechświat i wszystko” stawiane przez bohaterów superkomputerowi o imieniu Głęboka Myśl.

Gdy przygotowywany był ten tekst pod adresem 42.pl, można było wprawdzie znaleźć fragmenty dialogów Adamsa, ale sama strona wyglądała na stary projekt kilku osób prywatnych skierowany do administratorów stron www. Najwyraźniej też w 2021 r. ucierpiała za sprawą pożaru centrum przetwarzania danych firmy OVH we Francji.

Szkoła 42 szczyci się tym, że nie ma w niej kadry akademickiej, a kształcenie polega na realizacji zadań za sprawą wymiany wiedzy i umiejętności między studentami. Podstawowy kurs trwa 18 miesięcy. W Polsce ruszyć ma z około 150 osobami na pokładzie.

Wprawdzie nigdzie nie zostało powiedziane, że absolwenci 42 mają pracować dla Grupy Iliad, ale to raczej oczywiste, że jest to dla niej swoiste źródło talentów.

Telekomy to tylko jeden z sektorów przedsiębiorstw, które angażują się w projekty edukacyjne, aby takie talenty łowić, zapewniając sobie odpowiednio przygotowanych pracowników i dostęp do wiedzy.

Przykładem takiego projektu może być ogłoszona w marcu nowa odsłona współpracy Orange Polska i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Polega ona na utworzeniu specjalnego kierunku kształcącego specjalistów od chmury obliczeniowej.

Nowy kierunek studiów podyplomowych – prawo w IT – na Uczelni Łazarskiego wspiera od tego roku T-Mobile Polska (na tej uczelni wykłada były członek zarządu T-Mobile Polska prof. dr hab. Maciej Rogalski).

Telekom ma się angażować poza tym w inicjatywy z zakresu działalności edukacyjnej, naukowej i badawczej tej uczelni prywatnej.

T-Mobile Polska jest też partnerem studiów podyplomowych z zakresu zarządzanie cyberbezpieczeństwem na Akademii im. L. Koźmińskiego. Wcześniej, w listopadzie 2022 r., podjął współpracę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego przy budowie „inteligentnej strefy badań”.

Telekomy starają się zapewnić sobie kadry np. poprzez programy staży i praktyk. Taki program realizuje np. Grupa Cyfrowy Polsat.

Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu
Technologie
Klamka zapadła: Comarch został przejęty. Będzie przymusowy wykup akcji
Technologie
Operatorzy: maszty PKP to dobry pomysł
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
PKP PLK wpuści telekomy na maszty?
Technologie
Strategia cyfryzacji Polski do 2035 roku