Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.04.2025 16:10 Publikacja: 04.05.2023 21:56
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevu
Foto: materiały prasowe
W ostatnich tygodniach Virgin Orbit, który był jednym z inwestorów polskiego producenta satelitów, złożył wniosek o otworzenie postępowania restrukturyzacyjnego, a już niebawem jego aktywa o wartości ponad 240 mln dolarów zostaną przejęte bądź sprzedane. Mimo wszystko sytuacja nie powinna się odbić na działalności SatRevu.
– Ze względu na komplementarność usług Virgin Orbit z usługami SatRevu amerykański podmiot stał się partnerem komercyjnym wynoszącym na swoich rakietach satelity SatRevu. Nasze rozwiązania są jednak na tyle uniwersalne, że możemy współpracować ze wszystkimi firmami oferującymi wynoszenie satelitów, nie mamy umowy na wyłączność z Virgin Orbit. W naszej historii korzystaliśmy już z usług SpaceX, United Launch Alliance i ciągle sięgamy po nowych dostawców, co jest standardowym podejściem ograniczającym ryzyko. Kolejny start zaplanowany jest na październik we współpracy ze SpaceX – komentuje dla „Parkietu” Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„The Alters” trafi na rynek 13 czerwca 2025 r. Podano też informacje o „Moonlighterze 2”. Czy dobre wieści przełamią ostatnią złą passę spółki?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Spadkiem notowań akcji zareagowali inwestorzy w pierwszej chwili na wyniki grupy Cyfrowy Polsat za ostatni kwartał 2024 r. Dlaczego i co powoduje, że spadki wyhamowały?
Zbliża się nadzwyczajne walne zgromadzenie technologiczno-analitycznej firmy Brand24. Nowy strategiczny inwestor chce wycofać spółkę z giełdy, ale brakuje mu akcji. Czy mniejszościowi akcjonariusze dadzą się przekonać? Mamy stanowisko.
Inwestorzy rzucili się do zakupów akcji producenta detektorów i materiałów półprzewodnikowych w odpowiedzi na informację o zawarciu umowy na dostawy chłodzonych matryc podczerwieni o szacunkowej wartości prawie 200 mln zł.
To, co widzimy, nastraja nas optymistycznie. Pokryzysowy rynek pracy wciąż nam sprzyja, a sytuacja dotycząca sprzedaży wraca do normy – mówi Marcin Skotniczny, prezes Software Mansion.
Najwyżej od dwunastu miesięcy wyceniane są na warszawskiej giełdzie akcje Cyfrowego Polsatu, grupy kontrolowanej przez fundację TiVi Foundation założoną przez Zygmunta Solorza. Analitycy widzą kilka wyjaśnień.
Rakieta Elona Muska wyniosła na orbitę największego polskiego satelitę, stworzonego przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech. Jest o co walczyć. Globalny rynek kosmiczny dynamicznie rośnie, a jego wartość wynosi setki miliardów dolarów.
SatRev, producent satelitów z Wrocławia, chce pozyskać od inwestorów do 15 mln zł. Debiut na rynku NewConnect ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Jesteśmy spółką giełdową, której zadaniem jest generować zyski – i na tym skupia się strategia. Ale zamierzamy wykorzystywać synergie wynikające ze struktury właścicielskiej – mówią prezes PHN Wiesław Malicki (z prawej) i wiceprezes Jacek Krawczykowski.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Zmienność na Wall Street nie odpuszcza nawet na koniec tygodnia. W środę mieliśmy bezprecedensowe zyski, w czwartek pokaźną korektę, a obecnie obserwujemy odbicie kluczowych indeksów na kilka godzin po dość rozczarowującym otwarciu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas