W środę 29 marca w południe sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (KCINT) zajmie się rozpatrzeniem rządowych projektów ustaw dla rynku telekomunikacyjnego i nadawców telewizyjnych.
Chodzi o prawo komunikacji elektronicznej i ustawę wdrażającą PKE wprowadzające Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE), który powinniśmy implementować do końca 2020 r.
Wznowione pod koniec ubiegłego roku prace legislacyjne wydłużyła sprawa tzw. lex pilot, czyli dołożonych przez ugrupowanie rządzące zapisów zmieniających ustawę o radiofonii i telewizji.
Nadawcy i operatorzy płatnych telewizji kontestują najsilniej proponowany obowiązek oferowania ich programów nie tylko w pakietach, ale à la carte. To oraz zmiany na liście kanałów podlegających z ustawy obowiązkowej dystrybucji (zasada must carry, must offer), a także ingerencja w układ programów telewizyjnych „na pilocie” na rzecz kanałów Telewizji Polskiej to kolejne elementy, przeciwko którym protestowali prywatni przedsiębiorcy. Uzyskali oni wsparcie ugrupowań opozycyjnych, w związku z tym, że lex pilot zostały uznane za próbę wpłynięcia na opinię publiczną przed wyborami.
O tym, czy możliwe są jeszcze zmiany w projektach, rozmawialiśmy z Pawłem Lewandowskim, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Według Lewandowskiego możliwe są poprawki techniczne, ale nie ma intencji, aby wycofać się z zapisów wprowadzających obowiązek à la carte.