Jakość dostępu do internetu. Łącza do poprawy

64 proc. białych kołnierzyków w Polsce uważa, że internet musi mieć lepszą jakość, jeśli mają pracować zdalnie. Za bezpieczeństwo dopłacą.

Publikacja: 23.02.2022 05:00

Jakość dostępu do internetu. Łącza do poprawy

Foto: Adobestock

Jakość szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce pozostawia sporo do życzenia, choć na tle innych państw wypada nieźle – wynika z najnowszej edycji raportu Cisco Broadband Index opartego na badaniu przeprowadzonym przez Censuswide. Wzięli w nim udział pracownicy umysłowi w grudniu 2021 r., a my publikujemy część wyników jako pierwsi.

I tak, dużo więcej niż połowa (64 proc.) respondentów w Polsce jest zdania, że jakość usług szerokopasmowych musi się poprawić, jeśli mają wspierać hybrydowy sposób pracy. Dla porównania, odsetek ten dla globalnej wersji badania sięgał 75 proc.

38 proc. ankietowanych Polaków (48 proc. globalnie) przyznało, że korzysta z prywatnego internetu, by pracować z domu lub prowadzić działalność gospodarczą. To wyzwanie, bo w niemal 60 proc. domów z internetu korzystają jednocześnie trzy lub więcej osób.

Według autorów raportu problem użytkowania prywatnej sieci dotyczy szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dysponują takimi zasobami jak firmy duże.

Grono osób, które zamierzają doinwestować łącze jest mniejsze niż osób niezadowolonych. Około 30 proc. badanych wskazało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje modernizację usług (vs. 44 proc. w szerokiej grupie badawczej).

Pracownicy są więc skłonni zapłacić więcej za bezpieczne łącze. Najwięcej badanych skłonnych ponieść dodatkowy koszt podało, że mogłoby to być 11–20 funtów (60–120 zł).

Najwięcej badanych w Polsce – 22 proc. – łączy się poprzez światłowód. 16 proc. przez łącze ADSL, 14 proc. korzysta z komórki, 13 proc. – 5G, a 12 proc. używa przenośnego routera z kartą SIM, a 7 proc. wskazało na 4G.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska