Nie bez powodu więc dziś Audytel w kooperacji z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji opublikował raport poświęcony korzyściom, jakie konsumenci, operatorzy i Skarb Państwa mogą odnieść dzięki integracji Polsatu i operatora sieci Plus.
Audytel przygotował trzy scenariusze dla Polkomtela i rozwoju rynku. Założył, że najbardziej prawdopodobne jest, że UOKiK zgodzi się na przejęcie telekomu przez grupę Polsatu (realizuje je spółka Spartan Capital Holdings, zależna od Solorza-Żaka) oraz, że biznesy telekomu i telewizyjnej grupy będą prowadzone tak, jak do tej pory.
Jak wyjaśniał Tomasz Kulisiewicz, jeden z autorów raportu, to konserwatywne założenie. Dlatego w publikacji najwięcej miejsca poświęcono drugiemu pod względem prawdopodobieństwa scenariuszowi. Zakłada on, że UOKiK-u zgadza się na transakcję i dojdzie do integracji rynków telekomunikacyjnego i telewizyjnego, na których działają Polkomtel i nowy właściciel.
- W tym scenariuszu zakładamy, że udział rynkowy grupy Polsatu i Polkomtela (w kartach SIM) urósłby do 30-35 proc. w 2016 r. – poinformował Kulisiewicz.
Zdaniem Audytela, w takiej sytuacji przejęcie Polkomtela może stać się impulsem rozwojowym dla polskiego rynku telefonii mobilnej, przede wszystkim poprzez integrację usług mobilnych z ofertą telewizyjną. - Konwergencja usług internetowych i telewizyjnych staje się faktem. W obszarze konwergencji usług mobilnych z telewizją, pomimo falstartu samej telewizji mobilnej (DVB-H), potencjał synergii jest ogromny, a jego uwolnienie to kwestia czasu – uważa Emil Konarzewski, partner zarządzający w Audytelu.