Audytel: rynek telekomunikacji i płatnej telewizji urośnie w 2012 r. o 4,9 proc.

48,9 mld zł, o 4,9 proc. więcej niż w 2011 r., wyniesie wartość rynku telewizyjno-telekomunikacyjnego w Polsce z 2012 r. – szacuje w najnowszym raporcie firma doradcza Audytel, która obejmuje analizą także płatną telewizję, mocno związaną już z usługami telefonii i dostępu do Internetu.

Aktualizacja: 17.02.2017 23:06 Publikacja: 17.04.2012 15:18

W ub.r.  – wg doradczej firmy  – tak rozumiany rynek telekomunikacyjny osiągnął wartość 46,6 mld zł.

Zdaniem Audytela, w 2012 r. przychody sieci kablowych i platform satelitarnych po raz pierwszy zrównają się z wpływami ze sprzedaży telekomunikacyjnych usług stacjonarnych.

- Wydaje się, że telefonia stacjonarna spada praktycznie bez dna – mówi Grzegorz Bernatek, analityk Audytela.

Nie jest to wina technologii.  - Nie sprawdził się mit, że miedziana sieć operatorom do niczego się przyda. Dzięki skracaniu pętli abonenckiej operatorzy mogą osiągnąć prędkość przesyłu 200 Mb/s. Ponadto, dzięki wykorzystaniu technologii IP, usługa może być zaoferowana taniej  - mówi Bernatek.

W 2012 r. zdaniem Audytela rynek urośnie głównie dzięki klientom indywidualnym, także kibicom, który wygenerują większy ruch w sieciach transmisji danych. Firma spodziewa się, że Euro 2012 r. przyniesie operatorom kilkaset milionów złotych.

2013 r. przyniesie nowe otwarcie rynkowi sieci komórkowych, po tym, jak zmienią się stawki MTR. Audytel zakłada, że MTR-y wyrównają się i będą wynosić kilka groszy, choć nie wyklucza pojawienia się też innego sposobu rozliczeń między operatorami komórkowymi.  – Dowiemy się, kto jest najlepszy – mówi Bernatek.

Do barier rozwoju rynku w Polsce Audytel zalicza: słabą sieć dostępową i niewielką penetrację zakończeń sieci światłowodowych, opóźnienie cyfryzacji telewizji, czyli wejścia standardu DVB-T oraz barierę popytową w segmencie Internetu czy nieuwolnione częstotliwości LTE, potrzebne do rozwoju mobilnej wersji usługi.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska