Zagranica w nowej strategii ATM

Rok 2015 upłynie giełdowej firmie prowadzącej centra przetwarzania danych na wypełnianiu nowych obiektów serwerami klientów nie tylko z Polski. Zarząd stawia sobie za cel powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:51 Publikacja: 19.01.2015 05:00

Zagranica w nowej strategii ATM

Foto: Archiwum

– Rok 2015 niesie ze sobą szanse na odwrócenie negatywnych trendów z ubiegłego roku – mówi „Parkietowi" Tadeusz Czichon, główny właściciel, a od niedawna także prezes ATM.

Niedotrzymane założenia

– Rok 2014 był nieco słabszy, niż zakładaliśmy. Złożyło się na to kilka przyczyn – mówi Czichon, który zastąpił na stanowisku Macieja Krzyżanowskiego. Niższe niż oczekiwano przychody przyniósł ATM główny biznes: wynajem powierzchni w serwerowniach. Ambicją zarządu było, aby rosły o ponad 20 proc. w skali roku.

– Dotknęły nas zmiany u klientów. Konsolidacja w segmencie bankowym sprawiła, że jedna z instytucji zdecydowała o przeniesieniu zasobów do własnych obiektów, a dwóch dostawców internetu ograniczyło swój biznes, a tym samym zapotrzebowanie na usługi kolokacyjne – mówi Czichon.

– Najważniejsza sprawa to spadek liczby kontraktów na dostawę łączy transmisyjnych. Ta część naszych przychodów znacznie zmalała. Spadły także przychody abonamentowe z transmisji danych. IV kwartał ub.r. był podobny do pierwszych dziewięciu miesięcy – mówi Czichon, nie precyzując wyników.

– Marża ze sprzedaży i marża EBITDA w ATM nie spadają. Także w 2015 r. nie spodziewam się negatywnych zmian – dodaje. Według niego ten rok niesie dla ATM szanse. – O ile w 2014 r. operatorzy komórkowi wstrzymywali się z inwestycjami obejmującymi łącza światłowodowe, o tyle w tym roku procesy rozbudowy infrastruktury, w których ATM jest naturalnym podwykonawcą w dostawie łączy światłowodowych, zaktywizowały się – ocenia prezes ATM. – Nie zakładałbym już spadku usług abonamentowych, ale stabilizację, a może nawet pewien wzrost – mówi. Największe nadzieje nadal pokłada w centrach danych.

Zapewnia, że z zysku za 2014 r. ATM wypłaci dywidendę. Jaką? Nie określa. W ub.r. wyniosła 12 gr. na akcję. Stanowiła 25 proc. zarobku.

Poza Polskę

– W nowym składzie zarząd przyjął nową politykę marketingowo-sprzedażową. Strategia zakłada powrót do wzrostu przychodów z usług kolokacyjnych o ponad 20 proc. rok do roku przy stabilizacji wpływów z usług transmisyjnych. To cel trudny i nie ma pewności, że się uda. Przy planowaniu budżetu na 2015 r. zakładamy bardziej konserwatywne podejście – zaznacza.

– Po pierwsze, zaczynamy aktywne oferowanie usług kolokacyjnych klientom o dużych zasobach IT. Po drugie, rozszerzyliśmy sprzedaż automatyczną za pośrednictwem portalu internetowego. Chcemy ją wzbogacić o usługi prywatnej chmury i małej kolokacji (wynajmu nawet pojedynczych półek w szafach). Sprzedaż automatyczna stanowi już około 10 proc. naszego biznesu kolokacyjnego i charakteryzuje się dynamiką na poziomie 70–80 proc. rok do roku. Trzeci bardzo ważny dla nas obszar to mocne wyjście z ofertą kolokacyjną dla klientów zagranicznych. Przede wszystkim w zakresie sprzedaży automatycznej. Chcemy przyciągnąć firmy z zagranicy wschodniej i zachodniej dzięki współpracy z partnerami – opowiada prezes.

ATM ma jedno centrum danych w Katowicach i dwa w Warszawie i rozbudowuje zasoby. Inwestują i inni. Według Audytela w Polsce co roku przybywa około 8 tys. mkw. serwerowni. Przychody branży rosną co roku o kilkanaście procent. Gracze mają różne strategie. Giełdowy Comarch proponuje miejsce w serwerowni nabywcom oprogramowania. Ma obiekty w Warszawie i Krakowie, ale w tym ostatnim mieście zbuduje kolejne na 600–650 mkw. Strategię data center opracowuje też Netia. – Usługi kolokacji tanieją. Firmy mają zwykle do wyboru kilku dostawców – ocenia Marcin Geroch, dyrektor w Comarch ICT.

[email protected]

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje