Bruksela ma plan obniżek stawek

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt aktu wykonawczego do Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, zawierający propozycje nowych – niższych – hurtowych stawek za kończenie połączeń głosowych w sieciach mobilnych i stacjonarnych w krajach członkowskich. Spadną one także w Polsce, przekładając się na niższe wpływy operatorów z rozliczeń z innymi telekomami.

Publikacja: 26.08.2020 05:01

Bruksela ma plan obniżek stawek

Foto: Adobestock

Jak czytamy w projekcie KE, maksymalna stawka za zakończenie połączenia w sieci mobilnej (Mobile Termination Rate, MTR) rozpoczętego i kończącego się w Unii Europejskiej ma wynieść 0,2 eurocenta za minutę. Z kolei maksymalna stawka za zakończenie analogicznie przebiegającego połączenie na numer stacjonarny (FTR) to 0,07 eurocenta za minutę.

W krajach Unii stawki te są zwykle dużo wyższe. Jak zwraca uwagę KE, jako kraj wyróżniamy się szczególnie pod względem wysokości FTR. Drożej jest tylko w Finlandii. Według danych BEREC (międzynarodowego ciała skupiającego regulatorów rynków telekomunikacyjnych w UE) najniższy regulowany FTR w Polsce wynosił w styczniu br. 0,4782 eurocenta, a najwyższy 0,8362. Z kolei średnia stawka MTR to nieco ponad 1 eurocent.

W wypadku MTR w akcie przewidziano trzyletnią ścieżkę dochodzenia do nowego poziomu: 0,7 eurocenta w 2021 r., 0,55 eurocenta w 2022 r., 0,4 eurocenta w 2023 r. i ostateczne 0,2 eurocenta w 2024 r.

Komisja proponuje przy tym, aby w 11 krajach, które już dziś stosują niskie stawki MTR, nie zmieniły się one w 2021 r. Dotyczy to np. Szwecji (gdzie mamy MTR za 0,2 eurocenta) i Hiszpanii (0,67 eurocenta).

W wypadku FTR jest inaczej. Tu KE proponuje dwa systemy. Tam, gdzie stawka jest bliska nowej, obowiązywać może przez rok okres przejściowy, pozwalający części rynków na stosowanie zróżnicowanych stawek.

Inaczej jest tam, gdzie FTR jest wysoki. Tu KE chce przyjąć ścieżkę dochodzenia do nowej stawki. Przewiduje ona, że w 2021 r. FTR spada o 20 proc.

Nie dotyczy to jednak Polski i Finlandii, które stosują najwyższe stawki w UE, przekraczające 0,0875 eurocenta. KE proponuje, aby w przyszłym roku obowiązywała polskich operatorów maksymalna stawka z innego kraju (Rumunii) – miałaby ona wynieść 0,112 eurocenta.

Telekomy dopiero analizują propozycji KE. Na razie słyszymy, że tempo zmian FTR mogłoby być wolniejsze. ziu

Technologie
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją