Telekomy szukają biznesowych zastosowań dla sieci 5G

Już wszystkie cztery sieci komórkowe w kraju angażują się we wsparcie startupów mających pomysł, do czego nowa technologia może się przydać firmom.

Publikacja: 11.09.2020 05:25

Telekomy szukają biznesowych zastosowań dla sieci 5G

Foto: AFP

Po Orange, T-Mobile i Play do grona telekomów szukających zastosowań dla technologii 5G w biznesie dołączył właśnie Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat). Tym samym już wszyscy czterej duzi gracze angażują się w budowę ekosystemu dla nowych sieci, prowadząc własne lub wspierając zewnętrzne projekty badawczo-rozwojowe (B&R).

Łódzka roszada

Grupa Zygmunta Solorza ogłosiła właśnie, że będzie wspierać startupy we współpracy z akceleratorem S5. Ile wyłoży na ten cel – nie zdradza, ale zapewnia, że oprócz dostępu do własnych laboratoriów i wiedzy praktyków są to także pieniądze. Wiadomo natomiast, że S5 korzysta z dofinansowania unijnego w ramach programu operacyjnego województwa (otrzymał około 13,1 mln zł wsparcia) i prowadzi właśnie nabór nowych projektów. Ma się on zakończyć relatywnie szybko, bo 21 września.

Działalność B&R prowadzi także Play. Zapewnia, że projekty B&R rozsiane w jego organizacji są ważnym narzędziem pozwalającym efektywnie konkurować i w związku z tym przeznaczane są na nie „pewne zasoby". W ramach działań B&R Play testuje nowy sprzęt, systemy i produkty, wprowadza modyfikacje tam, gdzie są one potrzebne, aby sieć działała jak najlepiej.

Play próbował nawiązać współpracę z tym samym łódzkim inkubatorem, z którym teraz zaczął kooperację Polkomtel. – Nasza współpraca została zakończona. W toku wypracowywania modelu współpracy doszliśmy do wniosku, że część wymagań nie będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się na realizację własnych projektów z 5G, będziemy o tym informować – mówi Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa. O jakie wymagania chodziło – nie precyzuje.

Telekom jako przykład inicjatyw zmierzających do budowy ekosystemu dla sieci 5G podaje projekty w Gdyni skierowane do środowiska akademickiego i seniorów. – Zmuszeni byliśmy je wstrzymać ze względu na wybuch epidemii Covid-19. Zapowiadany model hybrydowy pracy uczelni wyższych w pierwszym semestrze roku akademickiego i chęć zapewnienia bezpieczeństwa zarówno studentom, jak i seniorom powodują, że wznowienie prac jest uzależnione od rozwoju sytuacji i aktualnych uwarunkowań sanitarnych – przyznaje Sankowska-Sieniek.

W skali międzynarodowej

Najdłużej programy dla startupów prowadzą telekomy należące do grup międzynarodowych, w tym Orange Polska. Także w ich wypadku widać ostatnio nacisk na 5G. – Budowa i rozwój 5G to kluczowe wyzwanie, jakie stoi przed operatorami. Jest to również priorytetowy dla nas kierunek poszukiwań startupowych partnerów w ramach Orange Fab. Na początku tego roku na poziomie grupy Orange realizowany był nabór projektów, w którym szukaliśmy komercyjnych rozwiązań dla sieci kolejnej generacji. Z całego świata zgłosiło się kilkaset rozwiązań. Ostatecznie do współpracy w ramach Orange Fab wybranych zostało sześć firm, pracujących nad rozwiązaniami z zakresu internetu rzeczy, szerokopasmowego dostępu mobilnego, sieci energetycznych, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości - mówi Monika Tenerowicz z biura prasowego Orange Polska.

Współpraca korporacji i firm zalążkowych daje efekty. – Ponad 80 proc. firm, z którymi pracowaliśmy w ramach programu w Polsce, nadal istnieje i rozwija się na polskim rynku – mówi Monika Tenerowicz.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska