Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

Publikacja: 11.06.2024 10:27

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.tv

ROPA NAFTOWA

Fala optymizmu na rynku ropy naftowej.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od solidnej zwyżki. Wczorajsza sesja przyniosła wzrost cen ropy o niemal 3%, co było kontynuacją, a wręcz przyspieszeniem korekty wzrostowej z poprzedniego tygodnia. Dziś rano cena ropy wyhamowuje zwyżkę w wyczekiwaniu na nowe impulsy cenowe.

Z pewnością główną przyczyną fali optymizmu na rynku ropy są obecnie oczekiwania wzrostu popytu na paliwa w sezonie letnim. Kolejny test tych prognoz pojawi się już dziś i jutro, ze względu na publikacje danych dot. zapasów ropy naftowej w USA (dziś przez Amerykański Instytut Paliw, jutro przez Departament Energii USA).

Pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się także deklaracje ze strony amerykańskiej Sekretarz ds. Energii, Jennifer Granholm, o zamiarach dalszego uzupełniania rezerw strategicznych ropy przez Stany Zjednoczone. USA mają zamiar przyspieszyć ten proces i kupić ropę do rezerw po cenie wynoszącej około 79 USD za baryłkę. Warto jednak mieć na uwadze, że ilości ropy kupowanej przez USA są relatywnie niewielkie, a wręcz symboliczne, w porównaniu do całościowego popytu, więc informacja ta jest raczej retoryką wspierającą optymizm na rynku ropy bardziej niż istotną informacją fundamentalną.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Zwyżki, obserwowane na rynku ropy w ostatnich dniach, to także korekta po wcześniejszej fali wyprzedaży na rynku ropy, jako reakcji na informacje ze strony OPEC+ o zamiarze stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej. Pierwszy tydzień czerwca przyniósł rekordowo dużą sprzedaż ropy przez fundusze inwestycyjne, co w tym tygodniu stworzyło dobre warunki do odbicia.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Korekta notowań kawy.

Ostatnie sesje na rynku kawy są okresem korekty spadkowej. W piątek notowania kawy, zarówno gatunku arabica, jak i robusta, spadły o około 4%, a wczoraj kontynuowały zniżkę, schodząc w dół o 1,1-1,5%. W rezultacie, notowania kawy robusta zniżkowały z poziomu rekordowo wysokich cen, z kolei cena kawy arabica spadła z rejonu lokalnego maksimum do okolic obecnego 2,22 USD za funt.

Jednym z impulsów do spadku cen kawy było umocnienie amerykańskiego dolara po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy – silniejszy USD negatywnie wpłynął na ceny większości surowców i towarów. Niemniej, ogólnie z fundamentalnego punktu widzenia na rynku kawy wciąż istnieje wiele argumentów za przewagą strony popytowej, a głównym z nich jest ograniczona podaż.

Dotyczy ona w dużym stopniu kawy gatunku robusta (w maju znacząco spadł eksport tego gatunku kawy z Wietnamu), ale nie tylko. Problemy pogodowe w Brazylii przekładają się również na niepewność związaną z perspektywami produkcji kawy arabica.

Foto: DM BOŚ

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?