Ukraiński Coal Energy świeci na GPW. W tle rozmowy pokojowe

Rozpoczęcie wstępnych rozmów pokojowych w Arabii Saudyjskiej między USA, a Rosją dotyczących wojny na Ukrainie, wlało nadzieje w serca inwestorów ukraińskiej spółki Coal Energy. Jej wartość wzrosła o blisko 40 proc. Sytuacja na froncie jednak się pogarsza.

Publikacja: 18.02.2025 19:04

Ukraiński Coal Energy świeci na GPW. W tle rozmowy pokojowe

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Działająca między innymi w Ukrainie, a notowana na warszawskim parkiecie Coal Energy od momentu agresji Rosji na Ukrainę spółka podjęła decyzję o wstrzymaniu wydobycia w ukraińskich kopalniach.

Czytaj więcej

Inwestorzy liczą na zakończenie wojny w Ukrainie

Aktywa Coal Energy na linii frontu 

Spółka posiada dwie kopalnie w Doniecku na Ukrainie w Torecku i w pobliżu miasta Pokrowsk. To pierwsze wraz z terenem kopalni od lutego 2025 r. znalazło się pod kontrolą Rosji. O to drugie miasto trwają obecnie najsilniejsze walki. W związku z zawieszeniem prac, spółka też nie podawała w ostatnim czasie raportów giełdowych. – W I kwartale 2024 r. nie było produkcji ani sprzedaży węgla, ponieważ aktywo górnicze było nieczynne z powodu trwających działań wojennych – czytamy w ostatnim dostępnym raporcie.

Czytaj więcej

Coal Energy stoi. Spółka górnicza zawiesiła prace wydobywcze

Duże wzrosty na giełdzie 

Rozpoczęcie wstępnych rozmów między USA, a Rosją, które miałyby doprowadzić do zawieszenia broni między Rosją, a Ukrainą rozpaliło nadzieje inwestorów Coal Energy, że w niedalekiej przyszłości prace wydobywcze mogłyby zostać wznowione. We wtorek na GPW wartość tej spółki wzrosła do 39,4 proc.

Grupa specjalizowała się w wydobyciu, wzbogacaniu i sprzedaży węgla energetycznego i koksowego. Dostarczała surowiec do największych zakładów wytwórczych energii elektrycznej i ciepła oraz zakładów hutniczych na Ukrainie.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy