Na fali niesłabnącego optymizmu w zeszłym tygodniu szeroki indeks WIG ustanowił rekord wszech czasów, osiągając ponad 92 tys. pkt. Z kolei WIG20 został wyniesiony na nowy szczyt hossy, pokonując poziom 2600 pkt. – Rynek akcji w Polsce w ostatnich tygodniach otrzymał dwa pozytywne bodźce. Pierwszym z nich było o wiele łagodniejsze, niż zakładano, podejście Donalda Trumpa do tematu ceł, do tej pory nie ma żadnych szczegółów odnośnie do taryf na Unię Europejską. Rynek obawiał się, że cła zostaną dość szybko ogłoszone. Drugim tematem jest gra pod zakończenie konfliktu w Ukrainie, co od listopada mógł obrazować indeks WIG-Ukraina. Tutaj jednak niczego do końca nie można być pewnym – wskazuje Daniel Kostecki, analityk CMC Markets. Jednocześnie uważa, że nadal kluczowym elementem wpływającym na polski rynek pozostanie rozwój sytuacji w Ukrainie oraz reakcja zagranicznych inwestorów na zmieniające się otoczenie makroekonomiczne i politykę Trumpa.
Korzystny z punktu widzenia handlujących w Warszawie scenariusz zmierzający do zakończenia działań zbrojnych za sprawą rozmów Trump–Putin w zeszłym tygodniu zaczął nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Warto jednak mieć na uwadze, że oczekiwania związane z zawarciem porozumienia z Rosją i zawieszeniem działań zbrojnych są obarczone dużą niepewnością
Polskie akcje wróciły na radary
Jeszcze do niedawna polskie akcje, mimo bardzo atrakcyjnych wycen, były traktowane jako inwestycje podwyższonego ryzyka, co skutecznie zniechęcało kapitał zagraniczny. Zmianie nastawienia sprzyja przede wszystkim spadek ryzyka geopolitycznego w naszym regionie, czego głównymi beneficjentami są największe spółki, wywodzące się przede wszystkim z indeksu WIG20. Indeks ten w tym roku wypada zdecydowanie pozytywnie na tle pozostałych segmentów naszego rynku. Porównując tegoroczne stopy zwrotu trzech największych pod względem kapitalizacji segmentów warszawskiej giełdy, zyskał już blisko 19 proc., podczas gdy wskaźniki średnich i małych firm – mWIG40 i sWIG80 – wypracowały wzrosty na poziomach odpowiednio ok. 12 proc. i 8 proc.
Jednym z motorów tegorocznych wzrostów WIG20 są banki, czyli sektor będący w kręgu zainteresowań inwestorów z zagranicy. Wskaźnik sektorowy WIG-banki w tym roku poprawił swoje notowania o ponad 20 proc., ustanawiając nowy rekord wszech czasów, napędzany zwyżkami przede wszystkim największych krajowych banków, wśród których znalazło się kilka takich, które w ostatnich dniach osiągnęły najwyższe wyceny rynkowe w historii. Tak było min. w przypadku PKO BP: kurs po raz pierwszy w historii pokonał poziom 70 zł, a wycena zbliżyła się do 90 mld zł.