Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

Publikacja: 03.04.2024 10:21

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy.

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało. Nadal z czysto fundamentalnego punktu widzenia napięcia te nie przekładają się na produkcję czy eksport ropy naftowej, ale sam wzrost napięć w regionie budzi pytania o dalsze kroki państw ościennych, w tym Iranu.

Dziś w centrum uwagi inwestorów nadal pozostanie Bliski Wschód, głównie ze względu na wyczekiwaną decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące. Dziś odbywa się tzw. joint ministerial monitoring committee meeting (JMMC), czyli spotyka się komitet doradczy oceniający efekty dotychczasowych cięć i oceniający, jakie kolejne działania mogą podjąć kraje rozszerzonego kartelu.

Rynek nie spodziewa się jednak zaskoczenia. Istnieje duża szansa na to, że OPEC+ nie zmieni dotychczasowych limitów produkcji ropy naftowej, skupiając się bardziej na tym, aby obecne limity były przestrzegane. Niektóre kraje rozszerzonego kartel przyznały bowiem, że z opóźnieniem wprowadzały zmiany w limitach i dopiero w ostatnim czasie nastąpiło przyspieszenie cięć produkcji.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dla przypomnienia: w poprzednim miesiącu OPEC+ zdecydował się na przedłużenie obecnych cięć produkcji ropy naftowej, wynoszących łącznie 2,2 mln baryłek dziennie, do końca czerwca br. W rezultacie, większość inwestorów oczekuje, że kolejne miesiące będą upływać raczej na monitorowaniu stopnia dopasowania się do poziomu cięć, nie zaś na ich pogłębianiu.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PSZENICA

Ceny pszenicy nadal pod presją podaży.

Notowania pszenicy tkwią w długoterminowym trendzie spadkowym. Od momentu osiągnięcia zawrotnych cen przez to zboże w 2022 roku, głównie ze względu na obawy o rosyjską i ukraińską podaż pszenicy po wybuchu wojny, nastroje wokół rynku pszenicy zaczęły się uspokajać, a notowania tego zboża – systematycznie spadać.

Początek kwietnia na rynku pszenicy także upływa pod znakiem przewagi strony podażowej. Cena tego zboża w USA oscyluje w okolicach 5,43 USD za buszel, czyli blisko tegorocznych minimów, ukształtowanych w poprzednim miesiącu w rejonie 5,25-5,30 USD za buszel i będących najniższym poziomem notowań pszenicy od 2020 roku.

Główną przyczyną utrzymującej się presji spadkowej na rynku pszenicy jest duża podaż tego zboża na świecie, w tym m.in. w USA czy w rejonie Morza Czarnego. Mimo niedostatku deszczu na niektórych kluczowych obszarach uprawy pszenicy, stan ten nie trwał na tyle długo, aby realnie zagrozić plonom. Dodatkowo, popyt na pszenicę także nie pomaga – eksport tego zboża z USA jest relatywnie niewielki w porównaniu do roku poprzedniego, co właśnie wynika z mniejszej ilości zamówień.

DM BOŚ

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Surowce
Czy OPEC zmieni reguły gry?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce
Gwałtowna przecena złota
Surowce
Jak złoto zareaguje na wybory?
Surowce
Srebro najwyżej w historii
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce
„Trump trade” napędza złoto
Surowce
Kiedy czas surowców?