Unijna polityka dekarbonizacyjna będzie miała coraz większy wpływ na działalność biznesową grupy KGHM. Koncern informuje, że w tym zakresie kluczowe znaczenie mają dla niego dyrektywa o emisjach przemysłowych (tzw. dyrektywa IED 2.0) i zmieniające się przepisy dotyczące systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Dla grupy przygotowywana jest polityka klimatyczna
Z pierwszą z nich wiążą się poważne wyzwania, w tym kosztowe, dla niektórych posiadanych instalacji dotyczące wymogu opracowania do 30 czerwca 2030 r. planów transformacji wskazujących ścieżkę osiągnięcia przez dane instalacje neutralności klimatycznej. Z kolei w obszarze gazów cieplarnianych grupa musi liczyć się z rosnącymi kosztami zakupu uprawnień do ich emisji.
Niezależnie od tego grupa musi dużo inwestować w dekarbonizację biznesu. Dziś jej działania w tym obszarze określa polityka klimatyczna, która na razie obejmuje jedynie spółkę matkę. Prace nad polityką klimatyczną dla grupy ciągle trwają. Podobnie jest z rozpoczętymi w listopadzie 2023 r. pracami projektowymi, których celem jest przygotowanie programów dekarbonizacji głównego ciągu technologicznego koncernu. „Równolegle opracowane zostaną także plany finansowe na działania związane z łagodzeniem zmian klimatu i przystosowania się do nich. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2024 r.” – twierdzi departament komunikacji KGHM.
KGHM będzie ograniczał emisje bezpośrednie i pośrednie
Spółka zakłada, że jej działania dekarbonizacyjne w obszarze emisji pośrednich (zakres 2) będą polegały na stopniowym odchodzeniu od wykorzystania energii elektrycznej pozyskiwanej z rynku na rzecz coraz większego wykorzystania własnych źródeł energii. W związku z tym planowana jest zarówno budowa własnych instalacji OZE (fotowoltaiczne i wiatrowe), jak i ich akwizycja. Z kolei działania na rzecz redukcji emisji bezpośrednich (zakres 1) będą realizowane sukcesywnie do 2050 r., w tym m.in. z uwzględnianiem potencjalnej inwestycji budowy instalacji CCS/CCU (instalacji wychwytywania, składowania i utylizacji CO2) przy Hucie Miedzi Głogów.
To plan na dziś, który za kilka miesięcy może się jednak zmienić. „KGHM jest w trakcie dokonywania przeglądu strategii, planując skupić się na poprawie efektywności produkcji. Spółka stawia również na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz optymalizację kosztów produkcji” – podaje koncern.