Ceny ropy poszły w górę. Drożej pojedziemy na wakacje?

We środę ceny ropy Brent przekroczyły poziom psychologiczny poziom 80 dolarów za baryłkę. We czwartek, 13 lipca ropa drożała nadal. Takich cen nie widzieliśmy od kwietnia 2023.

Publikacja: 13.07.2023 10:50

Ceny ropy poszły w górę. Drożej pojedziemy na wakacje?

Foto: Adobe Stock

W Singapurze za baryłkę Brenta trzeba było dzisiaj zapłacić 80,32 dol.

Co spowodowało odwrót spadkowej tendencji? Po pierwsze — niższa inflacja w Stanach Zjednoczonych, co skłania do prognoz, że cykl podwyższania stóp procentowych przez Fed dobiegł końca. Na rynkach powszechne jest oczekiwanie, że Rezerwa Federalna zdecyduje się jeszcze na jedną podwyżkę, ale to będzie już koniec obecnego cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, ponieważ w przeciwnym wypadku wyhamowałby wzrost gospodarczy. To z kolei również zmniejszyłoby popyt na ropę.

Czytaj więcej

W wakacje stacje paliw powalczą o klienta, oferując liczne rabaty

Po drugie — dane z Chin, gdzie okazało się, że import ropy w czerwcu pobił kolejny rekord. — To od sytuacji gospodarczej Chin zależą w tym roku ceny ropy — uważa dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), Fatih Birol.

Dlaczego jednak ten wzrost jest niewielki? — Nieco obaw wśród kupujących mogły wczoraj wzbudzić jedynie dane na temat zmiany poziomu zapasów ropy i paliw w USA. W raporcie Departamentu Energii odnotowano wzrost rezerw surowca o 5,9 mln baryłek i brak zmian w przypadku benzyny. A to jest dużym zaskoczeniem, bo analitycy spodziewali się ich spadku w tygodniu, w którym obchodzone było amerykańskie Święto Niepodległości — uważa Grzegorz Maziak, szef analityków w e-petrol.

Jego zdaniem, jak na razie, nie ma co się obawiać presji na ceny paliw w Polsce. — Na hurtowym rynku paliw w Polsce skutki wzrostu cen na światowych giełdach naftowych nie powinny być odczuwalne, bo zniweluje je umocnienie złotego w relacji do dolara — dodaje. A nawet więcej w cennikach krajowych producentów możliwe są nawet niewielkie korekty w dół. Za dolara amerykańskiego w Polsce we czwartek, 13 lipca trzeba było zapłacić nawet mniej, niż 4 złote. I był to kolejny dzień umacniania się polskiej waluty.

Czytaj więcej

Wracają wakacyjne rabaty na paliwa od Orlenu
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Surowce i paliwa
Ekopolowi wyzwań nie brakuje
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi
Surowce i paliwa
Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW