PGNiG W pierwszym kwartale wyniki nie będą lepsze

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może mieć w pierwszym kwartale tego roku większą skonsolidowaną stratę netto niż w minionym, gdy wyniosła 310 mln zł – wynika z wypowiedzi Michała Szubskiego, prezesa PGNiG.

Publikacja: 07.03.2009 02:23

PGNiG W pierwszym kwartale wyniki nie będą lepsze

Foto: GG Parkiet

W piątkowym wywiadzie dla Radia PiN Szubski powiedział, że nie sądzi, aby wyniki spółki były lepsze. W jego ocenie warunki prowadzonej działalności nie uległy zmianie. PGNiG ciągle musi ponosić duże koszty zakupu importowanego gazu. Utrzymuje się też wysoki kurs dolara (do złotego), w którym firma rozlicza dostawy błękitnego paliwa.

Bardziej optymistycznie na kondycję spółki patrzą analitycy. – W mojej ocenie wyniki będą lepsze niż w IV kwartale 2008 r. O ich poprawie przede wszystkim powinien zdecydować mniejszy import gazu, obecnie stosunkowo drogiego, i większy pobór surowca z magazynów, do których był kupowany po cenach niższych niż teraz obowiązujące – uważa Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Pozytywny wpływ na wyniki PGNiG mogą też mieć wyższe taryfy na gaz. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zgodził się na podwyżkę cen w listopadzie 2008 r. Wówczas taryfa hurtowa (ustalana dla największych odbiorców) wzrosła o 11,1 proc. Zatwierdzona stawka będzie obowiązywała teraz przez trzy miesiące, podczas gdy w IV kwartale jedynie przez dwa. Czy to jednak wystarczy do osiągnięcia zysku netto? Dowiemy się dopiero w połowie maja, gdy PGNiG opublikuje skonsolidowany raport za I kwartał. W tym okresie 2008 r. grupa miała 779 mln zł czystego zysku.

Na wyniki II kwartału i kolejnych decydujący wpływ może mieć nowa taryfa, którą wkrótce powinien ustalić URE. Na razie regulator zwrócił się do PGNiG o uzupełnienie wniosku, który zarząd złożył 13 lutego. Giełdowa firma odpowiedziała dotychczas jedynie na część pytań.

Regulator chce wydać decyzję w sprawie taryf najpóźniej do 17 marca, tak aby weszły w życie od 1 kwietnia. W tym dniu kończy się okres, na który były wydane poprzednie taryfy. Spółka i regulator nie ujawniają, czy rozmowy na temat cen gazu zmierzają do ich zmiany.

W ocenie analityków taryfy raczej pozostaną na obecnym poziomie. Gdyby tak się stało, PGNiG miałoby szansę na generowanie istotnych zysków, zwłaszcza ze względu na prognozowany spadek cen importowanego surowca począwszy od II kwartału.

[ramka][b]Gazprom Export przedstawił propozycję dostaw gazu[/b]

W piątek odbyło się posiedzenie rady nadzorczej EuRoPol Gazu, firmy obsługującej polski odcinek gazociągu Jamał–Europa, którym dostarczany jest surowiec do Polski i Niemiec. W trakcie obrad najwięksi akcjonariusze, czyli PGNiG oraz rosyjski Gazprom (należy do nich po 48 proc. akcji), rozmawiali przede wszystkim o kontrakcie na dodatkowe dostawy gazu. Chodzi o 2,3 mld m sześc. błękitnego paliwa, które w tym roku miała przesłać nad Wisłę firma RosUkrEnergo. Od początku roku nie wywiązuje się jednak ze swoich zobowiązań. Aby uzupełnić braki gazu, PGNiG negocjuje z Gazprom Exportem warunki przyszłych dostaw. Polska spółka właśnie otrzymała projekt kontraktu. Teraz rozpatruje przedstawione propozycje. Prezes Gazprom Exportu Aleksander Miedwiediew spotkał się też z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, który zapoznał się z informacjami o stanie negocjacji w sprawie dostaw gazu. [/ramka]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy