Rząd przyjął projekt ustawy pomocnej w budowie gazoportu LNG w Świnoujściu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, przedłożony przez ministra skarbu państwa.

Publikacja: 18.03.2009 10:48

"Projekt ustawy przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia. Zakłada się, że decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących, będą wydawać wojewodowie. Decyzje tę będą wydawane niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyspieszy to znacznie proces inwestycyjny" - czytamy w komunikacie.

CIR podało, że proponując ułatwienia w nabywaniu nieruchomości pod budowę terminalu i inwestycji towarzyszących, w projekcie skorzystano z rozwiązań zawartych w specustawie drogowej i ustawie o transporcie kolejowym. "Założono, że decyzje lokalizacyjne będą skutkować decyzjami wywłaszczeniowymi. W związku z tym szczegółowo uregulowano kwestię odszkodowań, a przede wszystkim wskazano sposób ustalania odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości"- czytamy dalej.

Projekt zakłada także, że przy budowie inwestycji terminalu - istotnych ze względu na bezpieczeństwo państwa - będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych. Nie będzie można ich jednak zastosować w stosunku do tzw. inwestycji towarzyszących.

"Obiekt powinien powstać jak najszybciej, bo jego funkcjonowanie zapewni bezpieczne dostawy gazu odbiorcom" - głosi komunikat.

Projekt ustawy przewiduje, że inwestycja pozwoli od 2014 r. odbierać 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Razem z terminalem będą powstawać tzw. inwestycje towarzyszące - gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu.

Zgodnie z projektem, inwestycje związane z terminalem będą realizować: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście SA, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, Polskie LNG Sp. z o.o. Inwestycje towarzyszące realizować mają: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Nadzór i koordynację prac związanych z budową terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących sprawował będzie minister skarbu państwa.

Zakłada się, że wszystkie inwestycje będą finansowane m.in. ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Ostatnio, rząd zakładał, iż gaz skroplony pojawi się w Polsce na koniec 2013 roku.

Rozpoczęcie regazyfikacji planowano pierwotnie na drugą połowę 2011 roku, a ostatnio z powodu dwóch lat opóźnień mówiono o końcu 2014 roku. Wymienianymi źródłami dostaw gazu obok Kataru są: Algieria, Egipt, Libia, Nigeria i Norwegia.

Budową terminalu ma się zająć państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, który odkupił spółkę Polskie LNG Sp. z o.o. od Polskiego Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) za 52 mln zł. Spółka Polskie LNG została powołana w 2007 r. do budowy i eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. Gaz-System będzie nadzorować powstanie terminalu LNG, natomiast PGNiG pozostaje odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujściu.

Według obecnych szacunków, budowa terminala LNG ma kosztować ok. 500 mln euro.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy