"Projekt ustawy przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia. Zakłada się, że decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących, będą wydawać wojewodowie. Decyzje tę będą wydawane niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyspieszy to znacznie proces inwestycyjny" - czytamy w komunikacie.
CIR podało, że proponując ułatwienia w nabywaniu nieruchomości pod budowę terminalu i inwestycji towarzyszących, w projekcie skorzystano z rozwiązań zawartych w specustawie drogowej i ustawie o transporcie kolejowym. "Założono, że decyzje lokalizacyjne będą skutkować decyzjami wywłaszczeniowymi. W związku z tym szczegółowo uregulowano kwestię odszkodowań, a przede wszystkim wskazano sposób ustalania odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości"- czytamy dalej.
Projekt zakłada także, że przy budowie inwestycji terminalu - istotnych ze względu na bezpieczeństwo państwa - będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych. Nie będzie można ich jednak zastosować w stosunku do tzw. inwestycji towarzyszących.
"Obiekt powinien powstać jak najszybciej, bo jego funkcjonowanie zapewni bezpieczne dostawy gazu odbiorcom" - głosi komunikat.
Projekt ustawy przewiduje, że inwestycja pozwoli od 2014 r. odbierać 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Razem z terminalem będą powstawać tzw. inwestycje towarzyszące - gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu.