Gazprom zapewnił tylko część dostaw na zimę

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wynegocjowało z rosyjskim Gazpromem Export warunki dodatkowych dostaw ponad 1 mld m sześc. gazu (nasze roczne zużycie 14 mld m sześc.).

Publikacja: 13.05.2009 08:25

Dzięki temu firma będzie mogła zapełnić magazyny na sezon jesienno-zimowy. Szacunkowa wartość umowy, przy obecnych cenach produktów ropopochodnych, od których zależy koszt zakupu gazu, wynosi około 300 mln USD (970 mln zł).

Do podpisania umowy dojdzie po uzyskaniu przez zarząd PGNiG zgody rady nadzorczej oraz ministra skarbu Aleksandra Grada. Giełdowa firma będzie mogła odbierać surowiec na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą, ale tylko do końca września. Zakontraktowana ilość nie wystarczy na pełne zaspokojenie potrzeb na gaz w Polsce.

W tym roku PGNiG nie otrzyma 2,5 mld m sześc. błękitnego paliwa, które miała przesłać firma RosUkrEnergo (połowa jej udziałów należy do Gazpromu). Po podpisaniu nowego kontraktu Polsce nadal brakuje około 1,5 mld m sześc. surowca. Zarząd PGNiG ma jednak inne wyliczenia. – Szacujemy, że na ostatni kwartał tego roku potrzebujemy jeszcze 400 do 500 mln m sześc. gazu – mówi Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Mniejsze zapotrzebowanie przede wszystkim wynika ze spadku zużycia gazu w Polsce oraz zwiększonego odbioru w ramach kontraktu jamalskiego (długoterminowej umowy na dostawy gazu, zawartej pomiędzy rządami Polski i Rosji). Dodatkowo aneks do tej umowy ma umożliwić od października kolejne zwiększenie importu surowca ze Wschodu.

Rozmowy dotyczące dodatkowych dostaw prawdopodobnie zakończą się latem, gdyż na początku września planowana jest w Polsce wizyta premiera Rosji Władimira Putina. Rosjanie upierają się przy podpisaniu aneksu do kontraktu jamalskiego, gdyż dzięki temu będą mieli zapewniony zbyt aż do 2022 roku. Dla odmiany nasz rząd wolałby je otrzymywać do 2014 roku. Wówczas do 2,5 mld m sześc. surowca ma być importowane przez planowany terminal w Świnoujściu.

[ramka][b]970 mln zł[/b]

- tyle zapłaci PGNiG za dodatkowe dostawy około 1 mld m sześc. gazu od rosyjskiego Gazpromu Export, które mają wystarczyć na wypełnienie podziemnych magazynów na sezon jesienno-zimowy[/ramka]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy