Termin składania ofert na zakup akcji Ciechu, Azotów Tarnów i ZAK minął wczoraj o godzinie 14. Ile ostatecznie ofert wpłynęło, do czasu zamknięcia tego numeru „Parkietu” nie było wiadomo. – Jest więcej niż jeden wniosek – zadeklarował wczoraj przed południem wiceminister Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz.
[srodtytul]Tajemnice Nafty Polskiej[/srodtytul]
Z komunikatu, jaki Nafta Polska prowadząca w imieniu MSP proces prywatyzacji rozesłała wieczorem do mediów, można się dowiedzieć tylko tyle, że „ilość ofert jest zgodna z oczekiwaniami Nafty Polskiej oraz doradcy prywatyzacyjnego konsorcjum Raiffeisen Investment, Lazard oraz Bank Zachodni WBK”.
Są wśród nich zarówno oferty od inwestorów finansowych, jak i strategicznych. O polskie firmy starają się i podmioty krajowe, i zagraniczne. Jedni chcieliby kupić wszystkie trzy wystawione pod młotek spółki, inni tylko wybrane podmioty.
Nafta Polska poinformowała także, że „po przeanalizowaniu zawartości ofert zostanie przygotowana krótka lista inwestorów, którzy zostaną dopuszczeni do drugiego etapu procesu prywatyzacji”. Według naszych informacji, choć tego nie ma w komunikacie Nafty Polskiej, znajdzie się na niej od dwóch do pięciu podmiotów. Harmonogram prywatyzacji tzw. pierwszej grupy chemicznej zakłada, że umowa z inwestorem lub inwestorami będzie podpisana do połowy grudnia tego roku.