Dotyczy to nie tylko Ciechu, jak napisaliśmy w dzisiejszym wydaniu „Parkietu”, ale również Azotów Tarnów. Przypomnijmy, że w pierwszym przypadku chodzi o zbycie 36,7 proc. akcji należących do Skarbu Państwa, a w drugim łącznie 52,6 proc. walorów, które są własnością zarówno Skarbu Państwa, jak i Nafty Polskiej (odpowiednio 3,5 proc. i 49,1 proc.).
Obowiązek ogłoszenia wynika z przepisów ustawy o ofercie publicznej (art. 72-74). Art. 75 mówi o sytuacjach, w których nabywca akcji jest zwolniony z obowiązku ogłoszenia wezwania. Wymienia m.in. przypadek nabycia akcji od MSP w okresie trzech lat od dnia zakończenia sprzedaży przez Skarb Państwa akcji w wyniku pierwszej oferty publicznej. Chociaż Azoty Tarnów w zeszłym roku przeprowadziły ofertę publiczną i zadebiutowały na giełdzie, wyjątek ten nie dotyczy ich przypadku. Wyjaśniła to Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na zapytanie jednego z akcjonariuszy małopolskiej spółki.
Pisze, że zwolnienie, o którym mowa, „dotyczy tylko tych przypadków, w których pierwotnej oferty publicznej dokonywał Skarb Państwa występujący jako wprowadzający. Wyłączenie nie może zatem znaleźć zastosowania w sytuacji, w której w pierwszej ofercie publicznej oferowane były akcje nowej emisji”, z czym mamy do czynienia w przypadku Azotów Tarnów.