Kulczyk Holding chce budować elektrownię

Do 2016 r. na Pomorzu mają powstać bloki energetyczne na węgiel o mocy 1600 MW. Koszt inwestycji to 3 mld euro

Publikacja: 09.10.2009 08:09

Jan Kulczyk poprzez Kulczyk Holding zamierza wybudować w gminie Pelpin elektrownię konwencjonalną na

Jan Kulczyk poprzez Kulczyk Holding zamierza wybudować w gminie Pelpin elektrownię konwencjonalną na węgiel kamienny

Foto: PARKIET, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Kulczyk Holding należący do znanego inwestora Jana Kulczyka chce do 2016 r. wybudować w Polsce elektrownię konwencjonalną na węgiel kamienny o mocy 1600 MW – dowiedział się „Parkiet”. Inwestycja ma być zlokalizowana w gminie Pelplin, niedaleko Tczewa. Spółka szacuje, że koszt budowy wyniesie około 3 mld euro (12,7 mld zł). Zarząd chce zastosować w elektrowni najnowocześniejsze technologie wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o węgiel kamienny, co pozwoli spełnić europejskie wymogi środowiskowe.

[srodtytul]Popyt na Pomorzu[/srodtytul]

– Przygotowywana inwestycja to element naszej strategii zakładający budowę własnych mocy energetycznych w Polsce i za granicą. Zdecydowaliśmy się na budowę elektrowni w województwie pomorskim, gdyż na tym obszarze występuje duży deficyt energii elektrycznej – mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Holding. Prądu brakuje również w sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim, gdzie także powinni znaleźć się chętni na energię z nowych bloków.

Obecnie przedstawiciele Kulczyk Holding prowadzą negocjacje dotyczące warunków zakupu działek, na których ma powstać elektrownia. Rozmawiają też z lokalnymi samorządami o warunkach realizacji projektu. Zarząd Kulczyk Holding szacuje, że w latach 2010–2011 będą trwały przygotowania do inwestycji. Spółka w tym czasie musi przeprowadzić badania geologiczne i uzyskać niezbędne pozwolenia. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2012 r.

[srodtytul]Duża konkurencja[/srodtytul]

Prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej uważa, że budowa elektrowni na węgiel jest dobrą wiadomością, gdyż w najbliższych latach nie było planowane w Polsce oddanie do użytku tego typu obiektu. Jego zdaniem, docelowo inwestor musi jednak zbudować instalację do wychwytywania i składowania CO2.

– Pomysł budowy elektrowni w województwie pomorskim jest dobry, gdyż na tym obszarze występuje deficyt energii elektrycznej. Z drugiej strony należy pamiętać o bardzo dużej konkurencji ze strony innych inwestorów, którzy w tym rejonie też chcą budować elektrownie, co powoduje, że realizacja akurat tego projektu wydaje mi się mało prawdopodobna – mówi Paweł Dobrowolski, menedżer w zespole energetycznym Deloitte.

O tym, że szybko nie powstaną w Polsce duże bloki na węgiel, jest przekonany prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Jego zdaniem, do 2020 r. nowe elektrownie nie otrzymają praw do emisji CO2. Ponadto spółka musiałaby ponieść pełne koszty kapitału, których nie mogłaby przenieść na finalnych odbiorców, głównie ze względu na konkurencję istniejących elektrowni.

[srodtytul]Inwestycje w energetyce[/srodtytul]

W ocenie specjalistów Kulczyk Holding, na budowę nowej elektrowni musi mieć przynajmniej 20 proc. środków własnych. Resztę może stanowić finansowanie zewnętrzne.

Dziś grupa Kulczyk Investments, do której należy Kulczyk Holding, posiada co najmniej kilka spółek z branży energetycznej. Polenergia zajmuje się głównie dystrybucją oraz obrotem energią elektryczną i gazem. W skład grupy wchodzi też KIH Energy Trading, firma zajmująca się obrotem m.in. energią, ropą naftową.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy