Pierwsze transakcje na giełdzie gazu zostaną zawarte w ramach kontraktów typu Base z fizyczną dostawą w 2013 r. na Rynku Terminowym Towarowym (RTTg). Uruchomienie Rynku Dnia Następnego, możliwe będzie również w tym roku – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE. Dodaje, że płynność giełdzie gazu mogą zapewnić m.in. inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej i wprowadzenie rozwiązań prawnych takich jak tzw. obligo giełdowego (obowiązek wprowadzania do handlu określonego wolumenu surowca).
Uruchomienie giełdy gazu, oficjalne już planowane na 20 grudnia, pozwoli na uzyskanie informacji o warunkach zawieranych transakcji, przyczyni się do zwiększenia transparentności tego rynku oraz ułatwi dostęp do dostaw błękitnego paliwa. W efekcie uczestnicy rynku będą mogli zawierać korzystniejsze niż dotychczas kontrakty zbliżone do warunków obowiązujących w krajach UE.
W ramach rynku terminowego inwestorzy będą mogli handlować miesięcznymi, kwartalnymi i rocznymi kontraktami typu Base. Przedmiotem obrotu będzie dostawa gazu w jednakowej ilości we wszystkich godzinach okresu dostawy. Handel w ramach notowań ciągłych przewidziany jest w dni robocze w godzinach od 8:00 do 14:00. Giełdowy kurs każdego kontraktu będzie wyrażony w złotych za 1 MWh.
Zawieranie i rozliczanie transakcji na rynku gazu będzie możliwe za pośrednictwem trzech brokerów: DM BOŚ, Noble Securities i Trigon DM. Prawdopodobnie jednym z pierwszych sprzedających będzie PGNiG. Zgodnie z zapowiedziami spółki, początkowo do giełdowego obrotu trafi 100 mln m sześc. błękitnego paliwa kwartalnie.