Kadrowa rewolucja w zarządzie KGHM

Surowce. Włodzimierz Kiciński i Adam Sawicki zostali odwołani z zarządu KGHM, a Dorota Włoch złożyła rezygnację. Prezes Herbert Wirth zostaje.

Aktualizacja: 08.02.2017 01:07 Publikacja: 03.09.2013 06:14

Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA

Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Wczoraj odbyło się posiedzenie rady nadzorczej KGHM. Informację o jego zwołaniu potwierdził Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy spółki. Nie chciał jednak ujawnić, co znalazło się w porządku obrad.

Z informacji „Parkietu" wynika, że rada nadzorcza rozmawiała o zmianach w zarządzie KGHM. Do chwili zamknięcia tego numeru gazety nie było oficjalnego komunikatu w sprawie podjętych decyzji.

Z naszych nieoficjalnych źródeł wynika jednak, że rada odwołała wiceprezesów: Włodzimierza Kicińskiego i Adama Sawickiego, a wiceprezes Dorota Włoch złożyła rezygnację. O zajmowane stanowisko może  być spokojny prezes Herbert Wirth.

Krótka obecność

Kiciński w zarządzie KGHM był od ubiegłego roku. Odpowiadał w koncernie za finanse. Wcześniej przez dziewięć lat zajmował stanowisko prezesa zarządu Nordea Bank Polska. Pełnił też funkcję wiceprezesa w BGŻ i Hypo-Bank Polska. Do zarządu KGHM wszedł z konkursu.

Prezes Herbert Wirth, który formalnie miał możliwość samodzielnego wyboru swoich współpracowników, preferował Macieja Tyburę (pełnił funkcję w ramach poprzedniej kadencji) – ale Kiciński został mu narzucony. Na razie nie wiadomo, czy po zmianach Tybura ma szanse wrócić do kierownictwa KGHM.

Również od ubiegłego roku w zarządzie Polskiej Miedzi był Sawicki. Odpowiadał za sprawy korporacyjne. Przez dwanaście lat (1996–2008) związany był ze skandynawską grupą TeliaSonera (międzynarodowy operator telefonii komórkowej). W latach 2008–2011 był z kolei prezesem grupy spółek telekomunikacyjnych GTS Central Europe. Przed przejściem do KGHM zajmował stanowisko prezesa Ruch Internet.

Zdecydowanie dłużej, bo od 1994 r., z KGHM związana jest   Dorota Włoch. Zaczynała w spółce od stanowiska specjalisty ds. planowania i analiz. Rok temu objęła stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju. Zajmowała się koordynacją prac zarządu, w tym koncepcją rozwoju górnictwa, modernizacją hutnictwa oraz projektem wydobycia gazu z łupków.

Działania wiceministra

Z informacji „Parkietu" wynika, że obecne zmiany w zarządzie KGHM to efekt działań Zdzisława Gawlika, który 1 lipca, po rocznej przerwie, powrócił na stanowisko wiceministra skarbu. W zakresie jego kompetencji jest m.in. sprawowanie nadzoru nad KGHM. Skarb Państwa posiada 31,8 proc. udziałów w spółce. Ubiegłoroczne zmiany w zarządzie KGHM dokonały się, gdy ministrem skarbu był Mikołaj Budzanowski. Od kwietnia szefem resortu skarbu jest Włodzimierz Karpiński.

Zgodnie ze statutem zarząd KGHM składa się od jednej do siedmiu osób powoływanych na wspólną, trzyletnią kadencję. W skład zarządu wchodzi jeszcze Wojciech Kędzia, wiceprezes odpowiedzialny za produkcję, który z koncernem związany jest od 1992 r. W zarządzie jest od kilku kadencji, podobnie jak Wirth. Konkretną liczbę członków zarządu określa rada nadzorcza. Statut mówi też, że rada powołuje i odwołuje jedynie prezesa, a na jego wniosek powołuje i odwołuje pozostałych członków zarządu, z wyjątkiem członka zarządu wybieranego przez pracowników.

Podczas zamknięcia wczorajszych notowań kurs akcji KGHM wzrósł o 4,7 proc. Tym samym każdy walor rynek wycenił na 128,4 zł.

adam.roguski@parkietcom

Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna
Surowce i paliwa
Unimot widzi poprawę w kluczowym biznesie