Rynki: Pozwolenia emisyjne zyskują na cenie

Najbardziej atrakcyjnym surowcem mogą się okazać w tym roku unijne pozwolenia na emisję CO2.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:02 Publikacja: 31.08.2015 06:00

Rynki: Pozwolenia emisyjne zyskują na cenie

Foto: AFP

Gdy cena ropy gatunku WTI spadła w tym roku o 22 proc., złota o 5 proc., miedzi o 18 proc., pszenicy o 18 proc., a cukru o 24 proc., to cena tych certyfikatów emisyjnych zwiększyła się o 10 proc. Analitycy prognozują, że do końca roku może wzrosnąć o kolejne 10 proc.

Wzrost cen pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych to skutek decyzji Komisji Europejskiej, która ograniczyła ich podaż. Niepokoiło ją, że cena pozwoleń stała się zbyt niska. Zbyt niska cena utrudnia zaś według unijnych oficjeli walkę ze zmianami klimatycznymi.

– Celem Komisji Europejskiej są wyższe ceny certyfikatów. To sztuczny rynek stworzony przez polityków, a nie normalny rynek surowcowy, taki jak w przypadku ropy naftowej – wskazuje Bernadett Papp, analityczka z firmy Vertis Enviromental Finance.

Ceny pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych rosną jednak również poza UE. W Nowej Zelandii kontrakty tego typu zdrożały w tym roku o 5,5 proc. Kontrakty sprzedawane w ramach amerykańskiej Regional Greenhouse Gas Initiative (systemu obrotu stworzonego dla dziewięciu stanów północno-wschodnich) stały się w tym czasie droższe o 14 proc.

– Regulacje mają o wiele większy wpływ na rynek certyfikatów emisyjnych niż na inne rynki surowcowe. Dla zarządzających, którzy mają do czynienia z zielonymi inwestycjami, jest to naturalny element, który musi zostać wpasowany w ich strategie inwestycyjne. Dla szerszej społeczności inwestorów taki rynek może nie być wystarczająco mainstreamowy – twierdzi Michael Hsueh, strateg z Deutsche Banku.

Rynek ten będzie się jednak rozwijał. Prezydent USA Barack Obama chce przyznać amerykańskim stanom możliwość tworzenia własnych rynków certyfikatów. Chiny mogą uruchomić swój rynek tych papierów w 2016 r.

Surowce i paliwa
JSW znów chce kupić czas. Teraz padło na płatności ZUS
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
JSW w trudnej sytuacji, a recepty nadal wątpliwe
Surowce i paliwa
Tąpnięcie na rynku węgla koksującego. Cios w JSW
Surowce i paliwa
Nowa strategia Bogdanki ma uwzględniać dywersyfikację działalności
Surowce i paliwa
Niemrawy efekt oszczędności JSW. Kluczowe rozmowy ze związkami bez efektu
Surowce i paliwa
Są wyniki JSW. Koszty wydobycia rosną, produkcja spada, a straty są coraz wyższe