Inwestycja na lubelskim złożu zablokowana co najmniej na rok

Warszawski sąd na wniosek Prairie Mining uniemożliwił resortowi środowiska wydanie koncesji innym podmiotom na terenie planowanej kopalni Jan Karski do czasu wyjaśnienia sprawy.

Publikacja: 26.04.2018 05:04

Inwestycja na lubelskim złożu zablokowana co najmniej na rok

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Prairie Mining ma za sobą pierwszą pozytywną dla siebie decyzję sądu w procesie, jaki wytoczył niedawno Ministerstwu Środowiska. Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek australijskiego inwestora zabezpieczył roszczenie spółki o ustanowienie użytkowania górniczego na lubelskim złożu. Prairie chce tam zbudować kopalnię węgla Jan Karski. W praktyce oznacza to, że do czasu zakończenia postępowania sądowego resort środowiska nie będzie mógł udzielać innym podmiotom koncesji i zawierać umów o ustanowienie użytkowania górniczego na złoże Lublin. Plany eksploatacji fragmentu tego złoża (obszaru K 6–7) ma kontrolowany przez Skarb Państwa Lubelski Węgiel Bogdanka.

Sprzeczne stanowiska

Sprawa trafiła do sądu po tym, jak resort środowiska nie podpisał z australijskim inwestorem w terminie trzech miesięcy umowy użytkowania górniczego złoża Lublin. Prairie twierdzi, że w ten sposób resort złamał prawo. Ministerstwo twierdzi zaś, że inwestor nie spełnił wszystkich warunków, by zawrzeć umowę użytkowania górniczego z tzw. prawem pierwszeństwa, a więc termin trzech miesięcy w tej sprawie nie obowiązywał. Argumentuje, że złoże Lublin w części było już wcześniej udokumentowane przez państwo. Zdaniem Prairie ten fakt nie ma jednak żadnego znaczenia i spółka spełniła wszystkie wymogi, by uzyskać prawo pierwszeństwa.

Sam inwestor szacuje, że sprawa będzie się ciągnąć miesiącami. – Należy się spodziewać, że postępowanie sądowe może potrwać 12 miesięcy lub dłużej – informuje Prairie.

Do tego czasu jakakolwiek aktywność inwestorska na lubelskim złożu będzie więc zamrożona.

Dwa projekty

GG Parkiet

Prairie realizuje w Polsce dwa projekty. Pierwszym jest plan budowy w woj. lubelskim, tuż obok kopalni Bogdanka, kopalni Jan Karski. Jej głównym produktem ma być węgiel typu 34, tzw. półkoksowy, który zamiast do energetyki może trafiać do przemysłu hutniczego. Inwestor nie ma jednak jeszcze wszystkich dokumentów – nie tylko koncesji wydobywczej, ale i decyzji środowiskowej. Termin wydania tego ostatniego dokumentu został właśnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie przesunięty na 30 czerwca 2018 r. Prairie chce także wybudować kopalnię węgla koksowego Dębieńsko na Śląsku. O obu projektach australijska spółka rozmawia obecnie z Jastrzębską Spółką Węglową. W grę wchodzą różne formy współpracy tych firm, ale postępowanie sądowe w sprawie kopalni Jan Karski może utrudnić negocjacje.

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią