PGNiG objęło 25 proc. udziałów w koncesji Musakhel znajdującej się w północno-wschodniej części pakistańskiej prowincji Beludżystan. Polski koncern, na podstawie danych z już odkrytych w pobliżu złóż, szacuje że wydobywalne zasoby gazu ziemnego wynoszą tam ok. 16 mld m sześc. Dokładniejsze informacje na ten temat spółka będzie miała po przeprowadzaniu badań sejsmicznych, których początek zaplanowano na przyszły rok. Ich analiza będzie z kolei punktem wyjścia do zaprojektowania ewentualnych prac wiertniczych.
- Konsekwentnie rozwijamy działalność poszukiwawczo-wydobywczą grupy kapitałowej PGNiG za granicą. Nabycie udziałów w bloku koncesyjnym Musakhel może w istotny sposób zwiększyć potencjał wydobywczy PGNiG w Pakistanie i wzmocnić naszą pozycję na tamtejszym rynku energii - mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Majewski, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern udziały w koncesji uzyskał w ramach tzw. transakcji farm-in, czyli objęcia części udziałów za porozumieniem z partnerami koncesyjnymi oraz za zgodą rządu pakistańskiego. Zdaniem Majewskiego świadczy to o dużym uznaniu dla kompetencji PGNiG w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu oraz o dobrych relacjach z miejscowymi partnerami.
Powierzchnia koncesji Musakhel wynosi prawie 2,2 tys. kmkw. Oprócz PGNiG udziały w niej posiadają: Pakistan Petroleum (37,2 proc.), Oil&Gas Development Company (35,3 proc.) i Government Holdings (2,5 proc.). Pierwszy z tych podmiotów jest operatorem koncesji. Ponadto od kilkunastu lat PGNiG współpracuje z Pakistan Petroleum na obszarze koncesji Kirthar w pakistańskiej prowincji Sindh. Polska spółka ma w niej 70 proc. udziałów, a jej partner biznesowy pozostałą część.
PGNiG pozyskało udziały w koncesji Kirthar w 2005 r. Wydobycie ruszyło z kolei w 2015 r. Dziś eksploatowane są na jej terenie dwa złoża: Rehman i Rizq. W ubiegłym roku PGNiG pozyskało z pakistańskich złóż prawie 300 mln m sześc. gazu, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w 2019 r. W kolejnych latach wydobycie planowane jest na poziomie ok. 300 mln m sześc. rocznie. PGNiG chce kontynuować prace poszukiwawcze na koncesji Kirthar. Planuje również wiercenie i zagospodarowanie kolejnych odwiertów eksploatacyjnych na złożach Rehman i Rizq.