W najbliższym czasie jedna z głównych inwestycji Grupy Recykl będzie dotyczyła instalacji kolejnej linii do recyklingu opon w Chełmie. Jej roczny potencjał sięgnie 12 tys. ton granulatów SBR. Uruchomienie linii zaplanowano na lipiec. Spółka chce też zmodernizować instalację w Krośnie Odrzańskim. W konsekwencji mają wzrosnąć możliwości produkcji czystego złomu w tamtejszym zakładzie o około 3 tys. ton rocznie. W tym przypadku termin zakończenia inwestycji wyznaczono na kwiecień. Na tym nie koniec. – W zakładzie w Krośnie Odrzańskim kontynuowany będzie (rozpoczęty w 2021 r.), współfinansowany przez BGK, projekt, którego efektem będzie z jednej strony wzrost wolumenu produkcji granulatów SBR o ok. 2–3 tys. ton rocznie. Z drugiej zaś poprawa jakości (czystości) tych granulatów – informuje Maciej Jasiewicz, wiceprezes Grupy Recykl. Dodaje, że przewidywane całkowite zakończenie projektu to połowa 2023 r. Przypomina też, że w grudniu uruchomiono zmodernizowaną instalację do produkcji granulatów SBR w Śremie, co zaowocowało wzrostem mocy w tamtejszym zakładzie o około 3,5 tys. ton.
Grupa Recykl zakłada, że poprzez realizację zaplanowanych inwestycji i dzięki sprzyjającemu otoczeniu prawnemu wyniki, które będzie uzyskiwać w kolejnych latach, okażą się lepsze od wypracowanych w 2021 r. Problemem może być za to utrzymanie dotychczasowej dynamiki. – Najważniejszym aktem prawnym ostatnich lat dotyczącym gospodarki odpadami będzie implementacja dyrektywy odpadowej i wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe akty prawne powinny zacząć obowiązywać od stycznia 2023 r. – wskazuje Jasiewicz. Jego zdaniem to ogromna szansa na dalszy stabilny rozwój grupy. Z drugiej jednak strony jest też zagrożenie, które może być realne w przypadku nieprzyjęcia tych aktów prawnych lub zaproponowania zapisów rażąco sprzecznych z unijną dyrektywą. To wydaje się jednak mało realne w sytuacji stałego promowania w UE gospodarki obiegu zamkniętego i coraz większego nacisku na ograniczenie śladu węglowego.
Z ostatnich danych wynika, że Grupa Recykl wypracowała po trzech kwartałach 65,1 mln zł przychodów i 11,3 mln zł zysku netto. W ujęciu rok do roku wzrosły one o 31 proc. i 113 proc. Firma największe przychody uzyskiwała ze sprzedaży produktów z przerobu opon, następnie wykonywania usług odzysku i recyklingu opon, usług transportowych oraz prowadzenia zbiórki opon na zlecenie.