Wall Street kończy wtorek pod kreską
S&P 500 stracił dziś 2,01 proc., Nasdaq Composite 2,50 proc., a Dow Jones Industrial Average 2,06 proc.
Walmart wyszedł ze spadku
Walmart prognozuje całoroczne zyski poniżej szacunków i maluje ponury obraz wyższej niż oczekiwano inflacji cen żywności, która ogranicza marże zysku. Jednak największy na świecie detalista podniósł się z początkowego spadku i zyskał 0,5 proc.
Tesla, Amazon, Microsoft i Alphabet spadają
Akcje Tesla, Amazon, Microsoft i Alphabet spadły między 2,1 a 3,9 proc., gdy rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły nowy szczyt od trzech miesięcy
Kolejny rekord prądu z wiatru w Polsce
Farmy wiatrowe w Polsce wykręciły nowy rekord w produkcji prądu. Wiatraki na lądzie pracowały z mocą 7,8 WW. Jak wynika z prognoz, już jutro po południu moc z jaką farmy będą pracować spadnie do 200 MW.
Sektora bankowy pozostaje pod presją
Chociaż początkowo wydawało się, że wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych nie będzie aż tak straszny dla notowań banków, tak ostatnie sesje pokazują, że inwestorzy systematycznie pozbywają się ich akcji. Indeks WIG - Banki ma za sobą cztery spadkowe z rzędu sesje. W ich trakcie stracił na wartości prawie 5 proc.
WIG20 stracił prawie 1,3 proc.
To była sesja do jednej bramki. Niedźwiedzie niepodzielnie rządziły na warszawskim parkiecie we wtorek. WIG20 ostatecznie zamknął notowania na poziomie 1825 pkt.
Dobre dane, to złe dane
Wisienką na torcie dzisiejszych danych makro były odczyty PMI ze Stanów Zjednoczonych. Te wypadły lepiej od oczekiwań. Dla rynku akcji to jednak zła wiadomość. Dane bowiem dają dużą swobodę działania Rezerwie Federalnej w kolejnych podwyżkach stóp procentowych.
Wyraźne spadki w Stanach Zjednoczonych
Tak, jak wskazywały kontrakty terminowe, indeksy na Wall Street notują zniżki i są one dość wyraźne. Główne wskaźniki tracą ponad 1 proc. To z pewnością nie pomoże też GPW na ostatniej prostej notowań.
Ciężko o pozytywy przed ostatnią fazą sesji
W Warszawie nadal dominuje kolor czerwony. Świeci on, chociaż nie aż tak mocno, na innych europejskich rynkach. Kontrakty na amerykańskie indeksy także zniżkują. Mówiąc krótko: byki nie mają dzisiaj łatwego życia.
Techniczne ostrzeżenie na akcjach Pekao
Sytuacja na wykresie banku Pekao zaczyna się komplikować i premiować niedźwiedzie - zwracają uwagę analitycy BM mBanku.
Wyraźny ruch na PKP Cargo. Pomagają szacunkowe wyniki
Akcje firmy zaczęły wyraźnie rosnąć. Zyskują ponad 4 proc., chociaż na początku dnia były pod kreską. Pretekstem do zwyżek są szacunkowe dane finansowe za 2022 r. Wynika z nich, że firma zarobiła w tym okresie ponad 148 mln zł.
Dzisiaj wracają Amerykanie
Dzisiejsza sesja to także powrót do normalności. Po dodatkowym dniu przerwy wracają inwestorzy na Wall Street. Ich postawa może mieć istotne znaczenie dla Europie na ostatniej prostej notowań.
Kiedy obicie w gospodarce?
Dzisiejsze dane makroekonomiczne w Polsce prowokują także pytanie o moment potencjalnego odbicia w gospodarce. Zdaniem ekonomistów banku Pekao nadejdzie ono w II połowie 2023 r.
Dochodzi też słabość złotego
Dzisiaj mamy spadki nie tylko na GPW. Słabiej radzi sobie też złoty. Do dolara traci on około 0,5 proc., zaś do euro 0,2 proc. Kapitał na razie więc omija Warszawę.
Półmetek z niskimi obrotami
Praktycznie połowa notowań na GPW już za nami. Cały czas mamy wyraźne spadki, ale pocieszający może być fakt, że nie towarzyszą temu jakieś większe obroty. W połowie sesji wynoszą one około 350 mln zł. Nie jest to jakieś znaczące osiągnięcie.
Słabość Warszawy na tle Europy
Co prawda na większości europejskich parkietów przeważają dzisiaj spadki, ale kolor czerwony wyjątkowo mocno świeci dzisiaj u nas. WIG20 traci 1,4 proc. Francuski CAC40 spada 0,5 proc., podobnie jak niemiecki DAX.
Dolar znów zyskuje
Para EUR/USD schodzi na coraz niższe poziomy. Dzisiaj spada o 0,3 proc. do poziomu 1,0650. Silny dolar to nie jest najlepsze informacja dla rynków emerging markets.
Indeks ZEW wlewa nieco optymizmu
Zestaw danych makro z pierwszej części dnia uzupełnia niemiecki indeks ZEW. Odczyt wypadł na poziomie 28,1 pkt, czyli wyżej niż oczekiwano.
Cloud Technologies pozytywnie zaskakuje
Akcje firmy drożeją dzisiaj na NewConnect o około 5 proc. To efekt danych sprzedażowych za grudzień, które wypadły nadzwyczaj dobrze.
Czytaj więcej
Sprzedaż danych cyfrowych do kluczowych klientów wzrosła w grudniu ubiegłego roku o 50 proc. Kolejne okresy też zapowiadają się dobrze.
Niemiła niespodzianka ze strony sprzedaży detalicznej
Kolejne rozczarowanie makroekonomiczne, tym razem ze strony danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Ta okazała się słabsza od oczekiwań rynkowych.
Niedźwiedzie na dobre przejmują inicjatywę
Sytuacja na GPW staje się coraz bardziej napięta. WIG20 wykonał wyraźny krok na południe. WIG20 spada już 1,5 proc. Bykom może być ciężko odrobić te straty.
Niemiecki przemysł też roczarowuje
PMI dla niemieckiego przemysłu także poniżej oczekiwań. Odczyt wypadł na poziomie 46,5 pkt. Nieco lepszy od prognoz okazał się PMI dla usług. Wyniósł on 51,3 pkt.
Francja: usługi pozytywnie zaskoczyły, przemysł negatywnie
Mamy pierwsze odczyty indeksów PMI zaplanowane na dzisiaj. PMI usług we Francji wyniósł 52,8 pkt i jest to wynik lepszy od prognoz. Rozczarował natomiast PMI dla przemysłu. Wyniósł on 47,9 pkt.
Startujemy na minusie
Rozpoczęła się sesja na warszawskiej giełdzie. Pierwsze minuty przynoszą spadki, chociaż nie są one jakieś wyraźne. WIG20 spada około 0,3 proc.
Rentowności polskich obligacji poszybowały
Szczyt stóp procentowych w USA nieco się oddalił, przez co polskie obligacje przynoszą chwilowo straty. Może to być kolejna szansa na zakupy.
Maluchy z szansą na zwyżki
Potencjał do zwyżki notowań się kurczy. Ale wciąż można znaleźć ciekawe okazje inwestycyjne.
Czytaj więcej
Średnia różnica między cenami docelowymi z najnowszych rekomendacji a aktualnymi cenami akcji jest rzędu kilkunastu procent. Kilka miesięcy temu była zdecydowanie wyższa. Na których emitentów stawiają obecnie analitycy?
Damian Gośliński w Parkiet TV
W niepewnych czasach zarządzanie wartością firmy nigdy nie było taki istotne - mówi dyrektor PwC.
Czytaj więcej
Mamy unikalne podejście na rynku. Stworzyliśmy narzędzia, które pozwalają określić syntetyczny rating kredytowy (czyli długoterminowe ryzyko spółki) w bardzo szybki i jakościowy sposób – mówi Damian Gośliński, dyrektor w dziale Deals PwC Polska, gość programu Andrzeja Steca.