To może być tylko krótkoterminowy krach

Ostatnie spadki w dłuższym okresie mogą okazać się dobrym momentem do akumulacji akcji - przewiduje Marcin Ciesielski z zarządu Ceres DI.

Publikacja: 06.08.2024 06:00

Marcin Ciesielski z zarządu Ceres DI

Marcin Ciesielski z zarządu Ceres DI

Foto: Fot. A. Obszyński/mpr

Inwestorzy spanikowali po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Słusznie?

Piątkowe dane z rynku pracy faktycznie okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) na poziomie 114 tys. nie tylko była niższa od oczekiwań i ostatniego odczytu, ale także najniższa od początku 2021 roku. Co więcej, stopa bezrobocia osiągnęła wartość 4,3 proc., co jest poziomem niewidzianym od niemal trzech lat. Wraz ze słabym odczytem indeksu ISM z czwartku, dane te stanowią więc podstawę do realizacji zysków. Rynek przestał bowiem interpretować słabe dane jako pretekst do obniżki stóp procentowych, tylko widzi w nich widmo wyraźnego spowolnienia, a nawet recesji. Uważamy jednak, że korekta ta ma charakter krótkoterminowego krachu i w dłuższym okresie może być dobrym momentem do akumulacji akcji.

Co jeśli okaże się, że amerykańskiej gospodarce jednak nie grozi recesja?

Będzie to z całą pewnością dobra informacja dla rynków akcji i towarów. Potencjalna recesja wiązałaby się bowiem ze zdecydowanym spadkiem popytu na surowce, a spółki miałyby problem z osiągnięciem planowanego poziomu sprzedaży i zysków. Wyceny spółek byłyby pod silną presją.

Gdzie może zatrzymać się rajd obligacji?

Uważamy, że nadchodzące miesiące będą bardzo udanym okresem dla obligacji. Już w tym momencie widać wyraźne spadki rentowności, a rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych powinno okazać się czynnikiem wspierającym wycenę obligacji. W szczególności, pozostajemy pozytywnie nastawieni do instrumentów o długim duration, które przy spadku rentowności pozwalają osiągnąć ponadprzeciętną stopę zwrotu z instrumentów dłużnych.

Czytaj więcej

Przełom lipca i sierpnia jak przyspieszony kurs inwestowania

W tej chwili rynek zakłada cięcie stóp w USA we wrześniu o 50 pkt baz. i kolejne obniżki stóp jeszcze w tym roku. To mocna zmiana oczekiwań wobec spodziewanych dwóch obniżek jeszcze przed ostatnim posiedzeniem Fedu?

Zmiana oczekiwań odnośnie do obniżek stóp procentowych w USA jest bardzo dynamiczna. Jeszcze dwa miesiące temu rynek wyceniał, że na wrześniowym posiedzeniu stopy pozostaną na aktualnym poziomie, tydzień temu głównym tematem była obniżka o 25 pkt bazowych, a teraz jest już to obniżka o 50 pkt bazowych. Zmienia się więc nie tylko liczba, ale i skala obniżek. Warto podkreślić, że tzw. podwójny mandat Fedu poza utrzymaniem inflacji na docelowym poziomie nakazuje dbałość o amerykański rynek pracy. Jeżeli obecna sytuacja nie ulegnie zmianie, Rezerwa Federalna powinna postępować zgodnie z oczekiwaniami analityków. Jedynym czynnikiem, który może powstrzymać Fed, są nadchodzące wybory prezydenckie i niepewność odnośnie do zwycięzcy. Pewne jest jednak, iż najbliższy okres na rynku długu zapowiada się niezmiernie interesująco.

Czy stabilny złoty w jakiś sposób ogranicza spadki na polskim rynku?

Złoty na ten moment zachowuje się całkiem stabilnie w stosunku do głównych walut. Fakt, iż w bieżącym roku niemal na pewno nie dojdzie do obniżki stóp procentowych, jest zdecydowanie czynnikiem wspierającym polską walutę. Potencjalnie zwiększająca się różnica pomiędzy stopami powinna okazać się stabilizatorem, nawet w obliczu spowolnienia czy też recesji. Stabilny kurs zmniejsza z kolei ryzyko dla inwestorów zagranicznych, dlatego tempo spadków notowań na GPW nie powinno przewyższać wyprzedaży na giełdzie amerykańskiej.

Portfel funduszy inwestycyjnych
Europa musi teraz znaleźć na siebie nowy pomysł
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel funduszy inwestycyjnych
Prawie wszystko na jedną kartę. Na USA
Portfel funduszy inwestycyjnych
Zyski z obligacji idą na akcje i surowce
Portfel funduszy inwestycyjnych
Dla Chin kluczowe będą dalsze kroki w polityce fiskalnej
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel funduszy inwestycyjnych
Portfel funduszy na wrzesień: Gwałtowna redukcja akcji. W ich miejsce polskie obligacje
Portfel funduszy inwestycyjnych
Przełom lipca i sierpnia jak przyspieszony kurs inwestowania