Szalejąca inflacja i atmosfera niepewności – wbrew obawom – nie uderzyły tak mocno w sektor technologii informatycznych. A prognozy dla branży są wręcz obiecujące. Z ankiety Spiceworks Ziff Davis (SWZD) wynika, że w przyszłym roku firmy planują zwiększyć wydatki na IT średnio aż o 21 proc. Dane jasno wskazują, że mimo końca pandemii rozmach, z jakim firmy inwestują w ucyfrowienie swoich struktur, nie spada. Co więcej, takie podejście deklaruje ponad połowa (51 proc.) respondentów. Zaledwie 6 na 100 przedstawicieli przedsiębiorstw zapowiedziało, że zamierza ograniczyć nakłady na ten cel.
Według ekspertów SWZD do czynników wpływających na wzrost wydatków należą: wyższy priorytet projektów IT, modernizacja infrastruktury (np. przestarzałego oprogramowania i sprzętu), a także inflacja i obawy związane z bezpieczeństwem.
Wąskie gardła
Mikołaj Zaleski z NTT, które wspiera firmy w cyfrowej transformacji stanowisk pracy, zwraca uwagę, że w czasie pandemii wiele podmiotów ograniczyło wydatki na marketing, rozwój oraz dodatkowe świadczenia pracownicze i technologie, a – jak pokazała historia – szczególnie te ostatnie okazują się mieć kluczowy wpływ na to, jak biznes radzi sobie z wyzwaniami. – Obronną ręką z kryzysu Covid-19 wyszły podmioty, które już przed pandemią nie szczędziły środków na inwestycje w rozwiązania cyfrowe. Dzięki temu skutecznie i szybko dopasowały się do nowych okoliczności i wypracowały sobie przewagę konkurencyjną. Dziś odcinają kupony od swojej strategii i wciąż doskonalą swoje biura, systemy i procedury – mówi Zaleski. I podkreśla, że jednym z głównych powodów, dla których inwestowanie w technologię jest ważne dla firm, to fakt, że taka strategia pozwala uwolnić potencjał pracowników. – To szczególnie istotne dziś, gdy praca hybrydowa staje się normalnością, a wąskim gardłem są niedopasowane rozwiązania IT – kontynuuje.
ogłoszeń o pracę w I półroczu br. dotyczyło specjalizacji, w których kompetencje cyfrowe odgrywają szczególną rolę. Liczba tego typu ofert wzrosła o ponad połowę w ciągu roku – podaje Pracuj.pl.
Jego zdaniem odpowiednio zrealizowana tzw. wirtualizacja stanowiska pracy pomoże właścicielom firm i ich pracownikom wykonywać swoje obowiązki mądrzej i szybciej. – A w rezultacie wzrasta wydajność całego przedsiębiorstwa – argumentuje ekspert.