Z czego śmieją się bankowcy?

Im bardziej narastała bańka na rynku amerykańskich nieruchomości, tym bardziej rozluźniona atmosfera panowała na posiedzeniach Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), czyli organu Rezerwy Federalnej sterującego polityką pieniężną w USA

Publikacja: 01.02.2012 15:56

Alan Greenspan

Alan Greenspan

Foto: Bloomberg

Do takiego wniosku doszli autorzy bloga „The Daily Stag Hunt" na podstawie analizy stenogramów z posiedzeń FOMC.

Okazuje się, że w latach 2000-2001 członkowie FOMC na każdym z 16 posiedzeń (po osiem rocznie) chichotali średnio około 16 razy. W stenogramach z posiedzeń w kolejnych dwóch lat rejestrowano średnio już około 20 wesołych momentów. W latach 2004-2005 członkowie FOMC śmiali się 25-krotnie na każdym spotkaniu, a w 2006 r. aż 44-krotnie.

Ogólnie, w latach 2000-2006 ilość śmiechów na posiedzeniach FOMC rosła średnio o 20 proc. rocznie. W tym czasie indeks S&P/Case-Shiller, mierzący ceny domów w 20 amerykańskich metropoliach, zwyżkował w tempie 11 proc. rocznie.

W kontekście kryzysu finansowego w USA, którego pierwsze oznaki było widać już w 2006 r. (ceny domów zaczęły maleć latem tego roku), szczególnie zabawnie brzmi wymiana zdań ze styczniowego posiedzenia FOMC, ostatniego z Alanem Greenspanem w roli przewodniczącego (później zastąpił go dzisiejszy przewodniczący Ben Bernanke):

Greenspan: Panie wiceprzewodniczący, pańska kolej, aby zabrać głos.

Timothy Geithner, ówczesny wiceprzewodniczący: Panie przewodniczący, aby być zwięzłym, nie zawarłem w swoich uwagach wyczerpujących wyrazów uznania [śmiech].

Greenspan: Doceniam to [śmiech].

Geithner: Chciałbym, aby sprawozdanie z posiedzenia pokazywało, że uważam Pana za wspaniałą postać [śmiech]. Myśląc w kategoriach prawdopodobieństwa uważam, że ryzyko, iż w przyszłości zadecydujemy, że jest pan jeszcze lepszy, niż uważamy, jest wyższe, niż alternatywa [śmiech]. Idąc dalej, gospodarka wydaje się mieć całkiem nieźle, być może lepiej, niż w czasie ostatniego posiedzenia.

Niestety, choć krótkie podsumowania posiedzeń FOMC ukazują się z trzytygodniowym opóźnieniem, pełne stenogramy są publikowane po pięciu latach. Nie można więc jeszcze prześledzić, jaka atmosfera panowała na spotkaniach tego gremium po 2006 r.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę