Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.05.2013 11:25 Publikacja: 08.05.2013 11:25
Bezpodstawne dopuszczenie akcjonariusza do głosowania może być podstawą do unieważnienia wszystkich uchwał. Podobnie jest w razie niesłusznego pozbawienia głosu.
Foto: Archiwum
Rozpoczął się sezon rocznych walnych zgromadzeń akcjonariuszy. W ich trakcie zatwierdzane są sprawozdania finansowe oraz sprawozdania zarządów za poprzedni rok obrotowy. Akcjonariusze decydują też m.in. o udzieleniu członkom zarządów i rad nadzorczych absolutoriów za wykonanie obowiązków oraz o podziale zysku. Niekiedy przy okazji podjęte mogą zostać także decyzje w sprawie np. podwyższenia kapitału zakładowego bądź skupu akcji własnych. Jak zwykle przy okazji WZA pojawić się mogą wątpliwości dotyczące listy uczestników uprawnionych do udziału w głosowaniu. Sporo wątpliwości może budzić zwłaszcza sytuacja akcjonariuszy, którzy nie znajdą się na liście sporządzonej przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Jak je rozstrzygać?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Przez 30 lat w Polsce udało się zbudować giełdę, która jest regionalnym liderem i punktem odniesienia. Jednak ciągle nie zajmuje należnego jej miejsca w gospodarce.
Kurs banku od jesieni 2022 r. wzrósł ponad trzykrotnie. Wczoraj przebił psychologiczny poziom 70 zł, a dziś dalej rośnie. Zdania analityków w kwestii wyceny akcji są podzielone.
Mimo coraz bogatszej palety narzędzi spółki niechętnie sięgają po rozwiązania budujące relację z akcjonariuszami. Czy to się zmieni?
Fundusze, które posiadają akcje paliwowego giganta, złożyły wniosek o wpisane zmian w jego radzie nadzorczej do porządku obrad walnego 2 grudnia.
Infrastruktura powinna być wydajna, bezpieczna i tania. Musi być więc oparta na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych – mówi Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.
28 listopada akcjonariusze zdecydują o zmianach we władzach studia oraz o celu wynikowym w programie motywacyjnym. Zakłada on wypracowanie w sumie 4 mld zł w latach 2025-2028.
KDPW wprowadza zmiany w aplikacji "Identyfikacja akcjonariuszy". Ma to ułatwić tworzenie programów lojalnościowych dla akcjonariuszy spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas