Rozwiązania IT pomagają nie tylko inwestorom, ale też i spółkom

Mimo coraz bogatszej palety narzędzi spółki niechętnie sięgają po rozwiązania budujące relację z akcjonariuszami. Czy to się zmieni?

Publikacja: 22.11.2024 06:00

Rozwiązania IT pomagają nie tylko inwestorom, ale też i spółkom

Foto: parkiet.com

Technologia na rynku kapitałowym to nie tylko kwestie związane z obsługą inwestorów przez biura i domy maklerskie. Istotną rolę może ona odgrywać również w życiu samych spółek giełdowych. Tym bardziej że lista dostępnych narzędzi technologicznych systematycznie się zwiększa i jest dopasowywana do potrzeb rynkowych. Korzysta z nich m.in. Asseco Poland.

– Dzięki nowym technologiom akcjonariusze Asseco Poland mogą brać udział w walnym zgromadzeniu zdalnie, korzystając ze środków komunikacji elektronicznej. Umożliwiamy im oddawanie głosu online podczas obrad, które są transmitowane na żywo, a nagranie z przebiegu zgromadzenia jest dostępne na stronie internetowej spółki. W prasie regularnie pojawiają się komentarze naszych ekspertów, jesteśmy także aktywni w mediach społecznościowych – podkreśla Joanna Paczkowska-Tatomir, szefowa relacji inwestorskich w Asseco Poland.

Czytaj więcej

Artur Trunowicz, Asseco Poland: Technologia odpowiedzią na potrzeby rynku

O zapewnienie odpowiednich rozwiązań technologicznych dba m.in. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Inna sprawa, że wiele spółek wciąż podchodzi do nich z dystansem. Przykładem jest chociażby usługa e-Voting, która daje możliwość zdalnego uczestniczenia i głosowania akcjonariuszom na walnych zgromadzeniach spółek. Rozwiązanie to wciąż bowiem nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem firm.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych kontynuuje jednak rozwój produktów technologicznych. Przejawem tego są chociażby zmiany w aplikacji Identyfikacja akcjonariuszy, które mają służyć popularyzacji programów lojalnościowych prowadzonych przez spółki z GPW. Ich liczba wciąż także pozostaje uboga, a jak przekonuje Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, mogą być one jednym z narzędzi stosowanych przez emitentów akcji w celu budowania długoterminowych relacji z inwestorami oraz pozyskania nowych klientów.

– Ich głównym celem jest motywowanie do długoterminowego zaangażowania w przedsiębiorstwo, jak również budowanie zainteresowania inwestycją w akcje spółki. Dzięki programom lojalnościowym spółki mają także wpływ na kształtowanie struktury swojego akcjonariatu. Programy takie są wciąż mało popularne na naszym rynku. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy był brak narzędzi do ich prowadzenia. Dlatego KDPW zmienił aplikację Identyfikacja akcjonariuszy i od września tego roku spółki mają możliwość otrzymywania cyklicznych raportów ujawniających tożsamość akcjonariuszy oraz stan posiadanych przez nich akcji, jak również wygodne filtrowanie otrzymanych danych. Wykorzystanie tego narzędzia leży teraz w gestii emitentów akcji – podkreśla Maciej Trybuchowski.

parkiet.com

Gra giełdowa
Optymizm, zimna krew i nieco szczęścia kluczem do zwycięstwa
Gra giełdowa
Nowy polski mistrz inwestycji wyłoniony
Gra giełdowa
Finał gry giełdowej w otoczeniu mocnych wzrostów na rynkach akcji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2024! Najlepszy inwestor wyłoniony [relacja]
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Gra giełdowa
Pozostał już tylko wielki finał. Kto okaże się najlepszy w Parkiet Challenge?
Gra giełdowa
Jak sobie radzić z wyższą zmiennością na rynkach?