Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2013 13:54 Publikacja: 20.05.2013 13:54
Za nami czwarty wzrostowy tydzień z rzędu. Znów zyskiwały wszystkie czołowe indeksy warszawskiej giełdy, na czele z mWIG40.
Foto: Bloomberg
Za nami czwarty wzrostowy tydzień z rzędu. Znów zyskiwały wszystkie czołowe indeksy warszawskiej giełdy, na czele z mWIG40. Z punktu widzenia analizy technicznej możemy powoli myśleć o zakończeniu rynku niedźwiedzia, z którym rodzimy parkiet zmaga się od początku tego roku. Najważniejszą techniczną przesłanką do ogłoszenia końca spadków jest przełamanie sekwencji coraz niżej położonych szczytów przez indeksy WIG, mWIG40 oraz sWIG80. Wskaźnik średnich spółek zrobił to już dwa tygodnie temu, ale teraz dołożył do swojego dorobku kolejne 3,7 proc. i piątkową sesję zakończył na poziomie 2751,8 pkt. To nowy rekord tego roku. Patrząc na wykres indeksu z szerszej perspektywy czasowej możemy mówić o sygnale kontynuacji trendu wzrostowego, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku. WIG zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 2,6 proc. i przebił się przez opór 45688,5 pkt, wyznaczony przez lokalny szczyt z kwietnia. Wskaźnik grupujący małe spółki wzrósł natomiast o 2,2 proc., do 10991,6 pkt, przełamując poziom szczytu 10908,6 pkt. Najsłabiej na naszym rynku wypada indeks blue chips. WIG20 dotarł w połowie tygodnia do poziomu 2409 pkt (szczyt poprzedniej korekty trendu spadkowego), ale nie zdołał go sforsować. Tydzień zakończył poniżej bariery 2400 pkt, co pozostawia lekki niedosyt i obawę o potencjał wzrostowy największych spółek z naszego parkietu. Podczas gdy nasze indeksy odrabiały straty z poprzednich miesięcy i przebijały skromne poziomy lokalnych ekstremów, wskaźniki zagranicznych giełd biły rekordy wszech czasów. W środę amerykański indeks S&P500 wspiął się na poziom 1661,5 pkt, a w piątek niemiecki DAX dotarł do pułapu 8408 pkt. O pokonywaniu szczytów na Zachodzie słyszymy już od ponad dwóch tygodni. Ten byczy pęd musi się w końcu zatrzymać, bo zdrowy wzrost to taki, który od czasu do czasu zaliczy korektę. A jeśli zagranica dostanie zadyszki, to nam trudno będzie podtrzymać dobrą passę z ostatnich tygodni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Quercus TFI chwali się coraz lepszą współpracą z bankami, ogłasza kolejny skup akcji, a Skarbiec TFI dopina transakcję akwizycji biura maklerskiego. Ale w oczach inwestorów zyskuje głównie ten pierwszy.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
Akcjonariusze Allegro - Cidinan, Permira oraz Mepinan - sprzedali 40 mln akcji po 29,25 zł za sztukę. Akcje na rynku tanieją dziś o prawie 3 proc. do 30,7 zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas