Strategia CANSLIM, czyli siedem oznak zdrowej spółki

Prezentujemy podstawowe założenia strategii Williama O'Neila, jednego z najlepszych inwestorów z Wall Street, preferującego spółki notujące ponadprzeciętne tempo rozwoju.

Publikacja: 04.06.2013 16:00

Jak twierdzi William O'Neil, strategia CANSLIM to efekt jego obszernych badań przeprowadzonych na po

Jak twierdzi William O'Neil, strategia CANSLIM to efekt jego obszernych badań przeprowadzonych na podstawie danych sięgających końca XIX w.

Foto: GG Parkiet

[email protected]

To, co większości wydaje się zbyt drogie i zbyt ryzykowne, zwykle daje zarobić najwięcej – uważa William O'Neil, jeden z najbardziej znanych inwestorów na Wall Street. Zwolennik inwestowania we wzrost, czyli kupowania akcji tych spółek, które notują ponadprzeciętne tempo rozwoju. Swoją giełdową karierę rozpoczął pod koniec lat 50. od zakupu papierów Procter & Gamble. Pierwsza transakcja zakończyła się wprawdzie porażką, ale potem było już tylko lepiej. W 26 miesięcy z 5 tys. dolarów zrobił prawie ćwierć miliona i w 1964 r. wykupił miejsce na New York Stock Exchange. Miał wówczas 30 lat i był najmłodszym inwestorem w historii giełdy, który tego dokonał. W latach 1979–1989 osiągnął na prywatnych rachunkach średnioroczną stopę zwrotu rzędu 40 proc. W 1988 r. napisał książkę „How to Make Money in Stocks" („Jak zarabiać na akcjach"), w której ujawnił tajniki swojej strategii inwestycyjnej CANSLIM. Nazwa ta jest w istocie skrótem pochodzącym od pierwszych liter słów określających cechy najlepszych spółek na rynku.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę