Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.12.2013 14:59 Publikacja: 31.12.2013 14:59
Sprawdzianem dla cen gruntów może być 2016 rok, kiedy ziemię w Polsce będą mogli kupować cudzoziemcy.
Foto: GG Parkiet
Podstawowa zasada w handlu nieruchomościami mówi, że inwestycje w ziemię mają sens, jeśli obliczane są na kilkadziesiąt lat. Często dopiero wnuki zbierają owoce z inwestycji dziadka – mówi Tomasz Lebiedź, wykładowca SGH, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami. Przyznaje, że zdarza się dobry zarobek na szybkiej spekulacji, ale częściej na akcjach niż na ziemi. – Przypomnijmy sobie 2006 i 2007 rok, i najazd cudzoziemców na polskie nieruchomości. Pod rozwagę weźmy choćby przykład Szwajcara. Jeśli w 2008 roku kupił on dwa pokoje w Warszawie, to zapłacił 500 tys. zł, czyli ok. 250 tys. franków. Dziś może sprzedać to mieszkanie za 350 tys. zł. Zatem we frankach straci więcej niż połowę zainwestowanego kapitału, bo dostanie ok. 100 tys. CHF. A gdyby ten przykładowy Szwajcar zamiast mieszkania kupił wtedy ziemię budowlaną, to dopiero miałby kłopot! W samych złotówkach mógłby stracić 60 proc., więc dla jego zdrowia będzie lepiej, żeby nie przeliczał tej straty na franki – mówi o efektach spekulacyjnej inwestycji Tomasz Lebiedź. Radzi, aby niedoświadczeni inwestorzy pamiętali o starym powiedzeniu: gdy już nawet taksówkarz mówi, abyś kupił akcje, natychmiast je sprzedawaj.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Tereny przy stacjach metra w Warszawie to łakomy kąsek dla deweloperów. Mieszkań na tak zlokalizowanych osiedlach szuka wielu klientów. Ceny lokali blisko podziemnej kolejki w przeliczeniu na metr są wyższe nawet o kilka tysięcy złotych od dalej położonych.
Jesteśmy spółką giełdową, której zadaniem jest generować zyski – i na tym skupia się strategia. Ale zamierzamy wykorzystywać synergie wynikające ze struktury właścicielskiej – mówią prezes PHN Wiesław Malicki (z prawej) i wiceprezes Jacek Krawczykowski.
Rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych mają objąć nie tylko rynek wtórny. Ale wśród koalicjantów dalej nie ma zgody. Eksperci wskazują na czynniki ryzyka.
W marcu mocno wzrosła liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Czy jest tak drogo, że trudno już singlom starać się o pożyczkę?
Kupujący mieszkania nie mogą narzekać na ofertę. W lokalach można przebierać. Ciągle jest drogo, ale ceny nieruchomości zaczynają się stabilizować. Sprzedający powoli spuszczają z tonu i zapraszają do negocjacji. Zdarzają się nawet spore obniżki cen.
Prezes NBP nie wyklucza już obniżek stóp procentowych w 2025 r. Prezydent USA doprowadził do spadku rentowności polskich obligacji skarbowych. To ma wpływ na rynek mieszkaniowy – mówi Jan Dziekoński, szef działu badań rynku w RynekPierwotny.pl
Dane o sprzedaży mieszkań w największych miastach w I kwartale z różnych firm analitycznych przynoszą różne wnioski. Sprzedaż słabnie, czy poprawia się? Jedno jest pewne, niezależnie od metodologii: oferta urosła do rekordowego poziomu. O grze popytu i podaży, cenach, stopach – porozmawiamy z Janem Dziekońskim, szefem działu badań w portalu Rynekpierwotny.pl i założycielem Fltr.pl o 12:00 w Parkiet TV.
Po odrzuceniu oferty zdecydowanego na mieszkanie klienta kolejny może się pojawić dopiero za kilka miesięcy – mówi Marcin Jańczuk , ekspert Metrohouse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas