Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan typami na ten kwartał

Zdaniem analityków koniunktura na naszym rynku w najbliższym czasie będzie mocno uzależniona od doniesień w sprawie OFE i polityki Fedu. Ważne będą też czynniki makroekonomiczne.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:41 Publikacja: 17.07.2013 11:00

Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan typami na ten kwartał

Foto: Archiwum

Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan to spółki, których kursy mogą szczególnie mocno wzrosnąć w III kwartale – wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet" wśród przedstawicieli dziewięciu biur maklerskich. Każda z tych firm zyskała po cztery pozytywne wskazania i żadnego głosu negatywnego. Po trzy głosy na plus otrzymały Ciech i Inter Cars. Na drugim biegunie znalazł się Gant Development z czterema głosami wskazującymi, że jego notowania mogą szczególnie mocno spaść w tym kwartale. Po trzy głosy na nie dostały zaś Bogdanka i LPP.

Podzielone opinie

Eksperci typowali spółki, które warto mieć w portfelu, gdyż ich kursy mogą szczególnie mocno wzrosnąć w III kwartale, oraz takie, których lepiej unikać. Prosiliśmy o wskazania firm z WIG20, mWIG40 i sWIG80. W związku z tym, że niektóre firmy otrzymywały zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy, to w tabeli zamieściliśmy różnicę pomiędzy wskazaniami na plus i na minus. Liderzy, czyli Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan nie otrzymali żadnych głosów negatywnych. Ale już np. Ciech został wskazany przez jednego analityka jako spółka, której lepiej unikać. Głosy ekspertów były raczej zbieżne. Zwykle najwyżej jeden ekspert nie zgadzał się z ogółem typujących. Inaczej było w wypadku KGHM. Ta spółka otrzymała wprawdzie dwa głosy na tak, ale cztery wskazania negatywne przesądziły o zamieszczeniu jej w gronie firm, których lepiej unikać.

Co z koniunkturą?

Ekspertów zapytaliśmy również o ich przewidywania w odniesieniu do koniunktury na warszawskim parkiecie w okresie lipiec–wrzesień. Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający w Infinity 8, zauważa, że w ostatnich dniach widoczna jest zmniejszona aktywność inwestorów. – Dostrzegam dwie możliwości rozwoju sytuacji. Wakacyjną aktywność i obniżone obroty inwestorzy mogą próbować wykorzystać, żeby nieco wyciągnąć indeksy. Drugą ewentualnością jest zaś utrzymywanie się trendu bocznego do momentu, aż na rynek wróci większy kapitał – mówi. – Czynników sprzyjających wzrostom jest wystarczająco dużo, by realny zdawał się być pierwszy z tych scenariuszy. Są to przede wszystkim historycznie niskie stopy procentowe, stosunkowo atrakcyjne wyceny spółek oraz zwiększone napływy środków do TFI – dodaje.

W ocenie Rosińskiego prawdopodobieństwo, że WIG20 na koniec września pobije 2,4 tys. punktów jest większe od prawdopodobieństwa, że będzie poruszał się w trendzie bocznym w przedziale 2,2-2,3 tys. punktów. – Próba większego wybicia, powyżej poziomu 2,5 tys. punktów, wydaje mi się zaś mało realna – mówi.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że bardzo istotną kwestią, która już od dłuższego czasu nurtuje inwestorów, jest przyszłość OFE. – ZUS zapewnia wprawdzie, że nie będzie „automatycznej wyprzedaży akcji", jeśli część akcji z OFE trafi do ZUS. Jeśli ktoś formułuje jednak takie zapewnienia, to część inwestorów może się doszukiwać podtekstów – mówi. – Główna presja z tego kierunku będzie moim zdaniem ciążyć naszemu rynkowi aż do momentu wyraźnego określenia ścieżki, którą będzie podążać reforma – dodaje.

Zdaniem Zbigniewa Obary z BM Alior Banku rynek będzie pozostawał w pewnym zawieszeniu co najmniej przez najbliższe dwa miesiące, czyli do czasu wyklarowania się sytuacji OFE. – Inwestorzy znają najgorszy możliwy scenariusz polegający na przeniesieniu aktywów akcyjnych OFE do ZUS-u, dlatego każde oddalenie się tej ewentualności będzie pozytywnym sygnałem dla naszej giełdy – mówi. – Wzrosty na GPW stopuje jednak sytuacja gospodarcza w kraju. Wciąż nie widać wyraźnych symptomów ożywienia, a czynniki makro, takie jak rekordowo niskie stopy procentowe, niska inflacja czy niska baza PKB, same bez poprawy wyników spółek nie wystarczą, żeby indeksy poszybowały do góry – dodaje. Z czynników zewnętrznych nasz rozmówca nie spodziewa się zaś jeszcze końca trendu wzrostowego na Wall Street. – Po ostatniej wypowiedzi Bena Bernanke widać, że Fed stał się zakładnikiem rynku obligacji i jeszcze przez długi okres nie zdecyduje się na odejście od luźnej polityki monetarnej, choć w przypadku zbyt dużego tempa wzrostu S&P500 może ponownie decydować się na interwencje słowne – ocenia.

Uwagę na podobne kwestie zwraca Maciej Bobrowski z DM BDM. – Wpływ na koniunkturę na GPW w najbliższych miesiącach będą miały trzy główne czynniki. Z bodźców zewnętrznych kluczowe będą dalsze nieuchronne zawirowania związane z wychodzeniem Fed z obecnie prowadzonej polityki pieniężnej – mówi. – W ostatnich dniach giełdy odrobiły wcześniejsze spadki. Obawiam się jednak, że stopniowe wycofywanie się z polityki skupu aktywów w kolejnych miesiącach jest nieuchronne, co negatywnie wpłynie na wycenę poszczególnych aktywów – dodaje. Kolejnym istotnym czynnikiem w jego ocenie będą odczyty makro dla naszej gospodarki. – Jesteśmy do nich nastawieni pesymistycznie. Sytuacja może się już istotnie nie pogorszy, ale dołek może trwać trochę dłużej. Nie spodziewamy się wyraźnego odbicia w pierwszej połowie 2014 r. ze względu na spadek konsumpcji i trudną sytuację na rynku pracy – mówi. – To przełoży się zatem na cały 2014 r., stwarzając ryzyko dla projekcji uwzględniających wzrost PKB na poziomie 2,3 proc. – dodaje. Jego zdaniem istotny wpływ na koniunkturę na GPW będą też miały zmiany w OFE. – Zniszczenie jednej z najlepszych i udanych reform od transformacji w średnim i dłuższym terminie będzie niestety skutkowało odczuwalnymi zmianami na krajowym rynku akcji. OFE odpowiadają bowiem za znaczną część obrotów na GPW i zainwestowały na przestrzeni lat w portfele akcyjne znaczący kapitał – tłumaczy.

[email protected]

Firmy, w które warto zainwestować*

WIG20

Asseco Poland - 4,

GTC - 2,

Tauron - 2.

mWIG40

Cyfrowy Polsat - 4,

Ciech - 3, Inter Cars - 3,

Echo Investment - 2.

sWIG80

Magellan - 4,

Forte - 2,

Kredyt Inkaso - 2,

Neuca - 2,

Pelion - 2.

...i których lepiej unikać*

WIG20

Bogdanka - 3,

Eurocash - 2,

JSW - 2,

KGHM - 2,

PGE - 2.

mWIG40

LPP - 3,

Polimex-Mostostal - 2.

sWIG80

Gant - 4,

City interactive - 2,

Ursus - 2.

* Obok nazwy spółki podana jest liczba wskazań ekspertów; w ankiecie udział wzięli specjaliści z BM Alior Banku, BM BGŻ, BM BNP Paribas, DM Banku BPS, DM BDM, DM BOŚ, DM IDMSA, Infinity 8 i Noble Securities.

II kwartał: zmienne szczęście ekspertów w typowaniu

Przeanalizowaliśmy, jak sprawdziły się typy analityków na II kwartał. Największą negatywną niespodzianką okazał się KGHM, który otrzymał aż cztery głosy jako spółka, której akcje warto kupić, a której kurs w okresie kwiecień–czerwiec spadł aż o 23 proc. Dla porównania WIG stracił w tym czasie 1,2 proc., a WIG20 spadł o 5,5 proc. Wśród wskazań ekspertów znalazły się jednak również znacznie bardziej trafione typy. Przewidzieli oni chociażby wzrost kursu CCC i Wieltona. Akcje obydwu tych spółek zyskały w II kwartale po blisko 25 proc. O 17,8 proc. wzrósł kurs Inter Cars, który również był typowany jako spółka warta uwzględnienia w portfelu. Papiery LPP i Action zdrożały zaś w analizowanym okresie po ponad 11 proc.

Lepszego nosa mieli eksperci w odniesieniu do spółek, których lepiej unikać. Pomylili się co prawda, plasując w tym gronie Ciech i Eurocash (wzrosty o odpowiednio 10 proc. i 10,9 proc.), ale słusznie radzili unikać akcji chociażby Petrolinvestu oraz City Interactive. Kurs pierwszej z tych spółek spadł w II kwartale o 48,5 proc., a drugiej o 31,1 proc.

Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu
Parkiet PLUS
Niepewność na rynku miedzi nie pomaga notowaniom KGHM
Parkiet PLUS
GPW i Wall Street. Kiedy znikną te męczące analogie?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Parkiet PLUS
Debata Parkietu. Co wybory w USA oznaczają dla świata i rynków?
Parkiet PLUS
Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje