Inwestorzy giełdowi z zakrytą twarzą

Pieniądze lubią ciszę, a wielkie pieniądze – ciszę absolutną – z takiego założenia wychodzą najbardziej tajemniczy inwestorzy na warszawskiej giełdzie.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:24 Publikacja: 23.07.2013 11:14

Roman Karkosik akcjonariusz takich spółek jak Boryszew, Alchemia, Hutmen czy Impexmetal, to także ty

Roman Karkosik akcjonariusz takich spółek jak Boryszew, Alchemia, Hutmen czy Impexmetal, to także typ samotnika. Na pytanie, dlaczego tak rzadko udziela wywiadów, odparł kiedyś krótko: – Nie potrzebuję promocji.

Foto: Archiwum

Unikają dziennikarzy, rautów i przyjęć. Nagród nie odbierają. Nie pojawiają się na walnych zgromadzeniach swoich spółek. Nie pozwalają nawet robić sobie zdjęć. Czasem nie wiadomo nawet, jak wyglądają. „Pieniądze lubią ciszę, a wielkie pieniądze – ciszę absolutną" – z takiego założenia wychodzą najbardziej tajemniczy inwestorzy na warszawskiej giełdzie. I odnoszą sukcesy. Kurs akcji LPP znajduje się na rekordowym poziomie po z grubsza siedmiokrotnym wzroście od apogeum kryzysu na początku 2009 roku. Niestraszny mu słaby złoty ani ukrywanie się przed światem właścicieli firmy, potentata na polskim rynku odzieżowym z tak rozpoznawalnymi markami jak Reserved czy Cropp. Wspólnicy – Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec – nie tylko odmawiają fotoreporterom sesji, a magazynom publikacji swoich zdjęć i wywiadów, ale starają się sięgać w przeszłość. Specjalnie zatrudnieni do tego ludzie przeszukują Internet i bazy fotograficzne. Gdy znajdą zdjęcie Piechockiego lub Lubiańca, wykupują prawa do niego, po czym usuwają je z dostępnych katalogów. Tymczasem jeszcze kilka lat temu biznesmeni chętnie udzielali wywiadów i prowadzili otwarte życie. W firmie mającej siedzibę w Gdańsku do tej pory wspominają, jak Piechocki przyjeżdżał z domu w Sopocie na rowerze. Teraz jest inaczej. Może dlatego, że jest już na 13. miejscu na liście najbogatszych „Forbesa" z majątkiem 1,6 mld zł. Piechocki i Lubianiec dołączyli tym samym do pokaźnej grupy obecnych na GPW biznesmenów, którzy mocno chronią swoją prywatność i unikają mediów. Głośno zrobiło się znów ostatnio o Mariuszu Świtalskim, który w grudniu ubiegłego roku na giełdę wprowadził Czerwoną Torebkę, sieć pasaży handlowych (jest ich już ponad 80). Niedługo potem firma przejęła znaną księgarnię internetową Merlin.pl.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu
Parkiet PLUS
GPW i Wall Street. Kiedy znikną te męczące analogie?
Parkiet PLUS
Niepewność na rynku miedzi nie pomaga notowaniom KGHM
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Parkiet PLUS
Debata Parkietu. Co wybory w USA oznaczają dla świata i rynków?
Parkiet PLUS
Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje