Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.06.2015 01:09 Publikacja: 20.06.2015 11:50
Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Od początku roku z GPW wycofano akcje sześciu spółek – to niemal tyle samo, ile w całym 2014 r. Z parkietu zniknęły Bakalland, Euroimplant, Jupiter, BNP Paribas, Gant oraz Bipromet. Jest prawdopodobne, że w całym 2015 r. warszawską giełdę opuści nawet kilkunastu emitentów. Ich liczba może być najwyższa od 2003 r., kiedy to wycofano akcje 19 spółek. W większości przypadków powodem prawdopodobnych wycofań są przejęcia. W tej grupie są TVN, Global City Holdings, Octava, Hutmen, North Coast czy Yawal. – Zniknąć z parkietu powinno też Rovese, gdzie po przeprowadzeniu wezwania główny akcjonariusz zapowiedział wycofanie spółki z obrotu – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Wciąż niewyjaśniona pozostaje też kwestia ewentualnej konsolidacji energetyki, choć mogło się w tej sprawie coś zmienić ze względu na roszady w Ministerstwie Skarbu Państwa. – Jednak nie ma co liczyć na jakieś decyzje przed wyborami – podkreśla Mateusz Namysł, ekspert DM Raiffeisen Bank Polska. Dodaje, że nadal możliwa jest konsolidacja w branży bankowej, gdyż spekuluje się na temat sprzedaży np. Banku BPH. – Oprócz wyżej wymienionych zawsze otwartą kwestią jest ściągnięcie z parkietu spółek o minimalnym free floacie, jak np. Puławy czy Rovese – wskazuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
Akcjonariusze Allegro - Cidinan, Permira oraz Mepinan - sprzedali 40 mln akcji po 29,25 zł za sztukę. Akcje na rynku tanieją dziś o prawie 3 proc. do 30,7 zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas