– Wynajmując pokój, najemca za metr kwadratowy płaci więcej, niż gdyby wynajmował cały dom – wyjaśnia Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments i Mzuri CFI. Dlatego też jego zdaniem kupno dużej nieruchomości i wynajem na pokoje może być bardziej opłacalne niż wynajem mieszkania jako całości. – Oczywiście, niemal wszyscy woleliby mieć lokal wyłącznie na własny użytek, ale nie każdego na to stać. I zapewne tak pozostanie przez lata – prognozuje szef Mzuri Investments. – Dwadzieścia parę lat temu, studiując w bogatej Holandii, sam wynajmowałem pokój w domu. Pozostałe pokoje zajmowali niemal sami Holendrzy. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że ta forma inwestycji ma przed sobą jeszcze długą przyszłość.
Inwestycja w nieruchomość wynajmowaną na pokoje jest warta rozważenia także zdaniem Jarosława Mikołaja Skoczenia, eksperta firmy Emmerson Realty. – Musimy tylko znaleźć rozsądnie wycenione mieszkanie albo dom w dobrej lokalizacji, czyli blisko uczelni – ocenia Skoczeń.
Większe ryzyko
Z danych serwisu nieruchomości Domiporta.pl wynika, że w całym kraju jest do wynajęcia prawie 15 tys. pokoi i stancji. – To prawie 17 proc. całej oferty najmu w Polsce. Przyjmując, że na 1,5 mln studentów jedna dziesiąta migruje do miejscowości akademickich, możemy oszacować, jak duża jest to siła popytowa – komentuje Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl. – Działa to pobudzająco na inwestorów, którzy lokują kapitał w mieszkania lub domy na wynajem, oferując je również na pokoje.
Jak mówi Maciej Górka, istnieją dwa modele tego typu wynajmu nieruchomości. – Właściciel może zaoferować pokój, sam mieszkając w sąsiednim, co bywa uciążliwe dla najemcy. Drugi scenariusz zakłada wynajem wszystkich pokoi, bez obecności właściciela – zauważa ekspert Domiporty.pl.
W opinii Marcina Krasonia, analityka firmy Home Broker, studenci chętnie zamieszkają w takim miniakademiku, bo pozwoli im to obniżyć koszty utrzymania. Jeśli zainwestujemy w dom, atutem takiej oferty, jak mówi Marcin Krasoń, może się stać także ogród czy garaż. A większa liczba lokatorów to większe zyski. – Warto jednak zwrócić uwagę, że szukając najemców do każdego pokoju z osobna, utrudniamy sobie zadanie. Najlepiej byłoby znaleźć grupę osób, które chcą mieszkać razem – radzi analityk Home Brokera.