Wakacyjny zryw może być częścią dłuższego ruchu

Po lipcowym udanym szturmie na szczyty z maja 2015 roku amerykańskie indeksy akcji okopały się na rekordowych poziomach, udowadniając, że nowa odsłona siedmioletniej hossy nie była przypadkowa.

Aktualizacja: 13.09.2016 01:24 Publikacja: 12.09.2016 11:58

Sierpniową względną stabilizację głównych światowych indeksów wykorzystali polscy inwestorzy, podryw

Sierpniową względną stabilizację głównych światowych indeksów wykorzystali polscy inwestorzy, podrywając do lotu segment małych i średnich spółek.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Sierpniową względną stabilizację głównych światowych indeksów wykorzystali polscy inwestorzy, podrywając do lotu segment małych i średnich spółek. Jest spora szansa, że ten wakacyjny zryw okaże się częścią większego i dłuższego ruchu. Rosnący o ponad 9 proc. mWIG40 był bohaterem ubiegłego miesiąca i to w skali globalnej. Niewiele indeksów na świecie mogło mu się równać. Jeszcze na początku wakacji nic nie wskazywało na to, że w ich końcówce oba warszawskie indeksy spółek o niższej kapitalizacji zaatakują ubiegłoroczne maksima. Przecież tuż po Brexicie zarówno sWIG80, jak i mWIG40 walczyły zaledwie o utrzymanie szańców na dołkach styczniowej paniki. Były jednak dwa czynniki, które „zwolniły blokadę" i to o dziwo, polityczne. Najpierw na początku lipca światło dzienne ujrzał program premiera Morawieckiego, którego częścią był nowy, dość oryginalny, pomysł na kolejną reformę drugiego filara systemu emerytalnego w Polsce. Po chwilowej konsternacji rynek uznał, że propozycja oddala ryzyko podaży akcji mniejszych spółek ze strony likwidowanych OFE i niweluje groźbę nacjonalizacji wielu prywatnych przedsiębiorstw. Kolejnym katalizatorem było przedstawienie założeń do prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Wbrew podnoszonym od wielu miesięcy obawom okazało się, że sektor bankowy zostanie uratowany przed „frankową" zagładą.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę