Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.02.2017 06:18 Publikacja: 19.02.2017 06:18
Anna Stupnytska, globalna ekonomistka Fidelity
Foto: materiały prasowe
Inwestorzy wyraźnie oczekują, że polityka administracji Donalda Trumpa doprowadzi do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w USA. Czy te nadzieje mają podstawy w rzeczywistości? Trump odziedziczył umacniającą się amerykańską gospodarkę. Wzrost gospodarczy oraz inflacja przyspieszają zresztą nie tylko w USA, ale też na całym świecie, i nie jest to związane tylko z sytuacją w Stanach Zjednoczonych. Czy polityka Trumpa doprowadzi do przyspieszenia wzrostu gospodarczego? Myślę, że nawet jeśli zapewni on amerykańskiej gospodarce duży impuls stymulacyjny, to skutki tego zaczną być odczuwalne dopiero w 2018 r. Moim zdaniem rynki są nastawione nadmiernie optymistyczne co do USA i polityki Trumpa. Wzrost gospodarczy w tym roku może tam być nieco wyższy niż w zeszłym, ale będzie to głównie napędzane odbiciem w wydatkach kapitałowych spółek. Nie wiemy jeszcze, jaki kształt przyjmie reforma podatkowa Trumpa ani kiedy zostanie wdrożona, nie wiemy, jak duży okaże się pakiet wydatków infrastrukturalnych, ale nawet jeśli wyniesie on 500 mld USD, czyli połowę tego, co obiecywał Trump, to w nadchodzących latach będzie to miało ograniczony wpływ na wzrost gospodarczy. Trudno się spodziewać, by wzrost PKB został w ten sposób podwojony. Mówimy raczej o dodaniu 20–30 pb do wzrostu gospodarczego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Wejście nowego gracza na rynek, większa świadomość emerytalna oraz aktywna promocja – wszystkie te elementy sprawiły, że zarówno w II półroczu, jak i w całym 2024 r. na rynku maklerskim widać było wysyp nowych kont emerytalnych. A to jeszcze nie koniec.
Konta emerytalne w biurach i domach maklerskich w 2024 r. podbiły serca inwestorów. To jest też zapowiedź jeszcze ostrzejszej konkurencji brokerów w tym obszarze rynku. Klienci, którzy chcą w ten sposób oszczędzać na emeryturę, mogą tylko zacierać ręce.
Ankietowani przez „Parkiet” analitycy i zarządzający zgodnie zakładają, że na starcie pierwszej sesji kurs medycznej spółki pójdzie w górę.
Kilka styczniowych sesji było na tyle ciężkich, że mogło zwiastować nadejście mocniejszej korekty. Pożar za każdym razem udało się jednak szybko zgasić. Być może tak właśnie będzie wyglądał ten rok, o ile w zbiornikach retencyjnych będzie wystarczająco dużo wody.
S&P 500 zamknie I kwartał spadkiem. W całym 2025 r. złoto i srebro wygenerują stopy zwrotu wyższe niż ten indeks. Prognoza dla WIG – wyjście na nowy szczyt w tym roku – jest aktualna – mówi Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion.
Środa przynosi dalsze osłabienie dolara na szerokim rynku, chociaż do rozmów pomiędzy USA, a Chinami na wysokim szczeblu nie doszło, a Donald Trump pytany o to wczoraj, stwierdził, że będzie ku temu odpowiedni czas i nie ma pośpiechu.
Z nieoficjalnych informacji „Parkietu“ wynika, że redukcja zapisów na akcje w transzy inwestorów detalicznych przekroczyła poziom 94 proc. Czy spółka da zarobić na debiucie?
Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas