Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.10.2017 06:05 Publikacja: 26.10.2017 06:05
Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu
Foto: Archiwum
Krajowi przetwórcy tworzyw od dłuższego czasu zwiększają produkcję i sprzedaż, w tym na rynki zagraniczne. Jakie są dziś najważniejsze trendy w branży?
Dziś kluczowym trendem są zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarki w obiegu zamkniętym, w tym z rozwojem recyklingu. Coraz większe znaczenie mają też działania zmierzające do ograniczania ilości wykorzystywanego w produkcji surowca. Chodzi m.in. o pocienianie folii przy jednoczesnym zachowaniu ich dotychczasowych funkcji i właściwości. Poza tym coraz większą rolę odgrywają materiały biodegradowalne, a w szczególności kompostowalne w warunkach domowych. Ostatni z tych trendów widoczny jest m.in. we Francji, gdzie już zapowiedziano wprowadzenie zakazu produkcji wszystkich kubków, talerzy i sztućców jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych, jeśli nie będą kompostowalne w warunkach domowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Po kilku mocnych tygodniach na GPW ostatnie dni wyglądają na realizację zysków. Dotyczy to zwłaszcza banków.
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,84 procent, gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,76 procent.
WIG20 w ostatniej godzinie środowej sesji zniżkuje o ponad 1 proc. Indeks dużych spółek ściągają ku dołowi przede wszystkim banki, ale nie tylko one.
Środa przynosi dalsze osłabienie dolara na szerokim rynku, chociaż do rozmów pomiędzy USA, a Chinami na wysokim szczeblu nie doszło, a Donald Trump pytany o to wczoraj, stwierdził, że będzie ku temu odpowiedni czas i nie ma pośpiechu.
Przed nami kolejna decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać ruchu w stopach, gdyż te pozostają bez zmian od października 2023 roku. Co więcej, sam prof. Glapiński mówił wielokrotnie ostatnio, że nie widzi w tym momencie przestrzeni na obniżki.
Początek roku dla zdecydowanej większości rynków akcji okazał się udany. Nie można tego jednak powiedzieć o Japonii.
Poniedziałkowy ruch w górę na wykresie USD/PLN do 4,1350 został zgaszony w ślad za korektą dolara.
Trzy miesiące po wyborach widać, że amerykański rynek akcji, który początkowo euforycznie zareagował na niekwestionowaną wygraną Trumpa, utknął w miejscu. W momencie pisania tego komentarza indeks S&P 500 jest tam, gdzie po raz pierwszy znalazł się kilka dni po wyborach, w okolicy 6000 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas