Maciej Formanowicz, Forte. Dzięki własnej fabryce płyty zyskamy istotną przewagę

Maciej Formanowicz, z prezesem i głównym akcjonariuszem Forte rozmawia Jacek Mysior.

Aktualizacja: 11.12.2017 07:18 Publikacja: 11.12.2017 05:28

Maciej Formanowicz, prezes i główny akcjonariusz Forte

Maciej Formanowicz, prezes i główny akcjonariusz Forte

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Forte w poprzednich latach przyzwyczaiło inwestorów do dwucyfrowego wzrostu sprzedaży. Tymczasem tegoroczne kwartały przyniosły wyraźne wyhamowanie tempa wzrostu...

Inwestorów interesują wyniki kwartalne, a my mamy do zrealizowania kilkuletnią strategię, w której nic się nie zmieniło. Naszym celem w dalszym ciągu jest osiągnięcie 400 mln euro obrotów do 2021 r. Po wielu latach ciągłego i istotnego wzrostu konieczne jest pewne uspokojenie, które wykorzystamy na przygotowanie struktur firmy do kolejnego skoku w przychodach. Obecnie koncentrujemy się na inwestycjach, które znacząco podniosą nasze moce produkcyjne, jak i efektywność. Cały czas utrzymuje się popyt na meble, do którego dopasowujemy nasze moce produkcyjne i strukturę organizacyjną.

Bardziej szczegółowo możemy powiedzieć, że prowadzimy działania nad standaryzacją wyrobów i pewną konsolidacją oferty handlowej. Oczywiście bez negatywnego wpływu na wielkość sprzedaży i atrakcyjność produktów.

Dane sugerują, że koniunktura w branży meblarskiej jest sprzyjająca. Jak wygląda sytuacja na głównych rynkach Forte?

Na zachodzie Europy cały czas utrzymuje się dobra koniunktura, która przekłada się na rosnący popyt na meble. Rozwija się też krajowy rynek, ale nie jest to wzrost, który by nas satysfakcjonował. Większa konsumpcja w Polsce w ograniczonym zakresie przekłada się na branżę meblarską.

Realizujecie dwie duże inwestycje. Na jakim są etapie?

W I kwartale 2018 r. planujemy oddać do użytku fabrykę płyty wiórowej. Zakład wraz z liniami jest mechanicznie właściwie gotowy, obecnie trwają prace podłączeniowe i wykończeniowe. Z kolei w II połowie 2019 roku planujemy uruchomić piątą fabrykę mebli zlokalizowaną po sąsiedzku z zakładem produkującym płyty wiórowe w Suwałkach. Docelowo będzie on mieć wydajność około 100 tys. paczek mebli tygodniowo, to dwa razy więcej niż zakład zlokalizowany w Ostrowi Mazowieckiej. Łączne nakłady związane z tymi inwestycjami wyniosą około 700 mln zł do końca 2019 r.

Jakich korzyści oczekujecie z posiadania własnej fabryki płyty?

Będzie to na pewno jedna z naszych istotnych przewag konkurencyjnych. Na pewno uniezależnimy się od dostawców zewnętrznych i, co za tym idzie, istotnie ograniczymy wahania kosztów naszego podstawowego surowca, jakim jest surowa płyta wiórowa. Wymiary płyty dostosowane będą do naszych konkretnych potrzeb, co poprawi jej wykorzystanie i przyczyni się do obniżenia kosztów.

Kiedy ten efekt będzie widoczny w marżach Forte?

Zakładam, że poprawa nastąpi od II półrocza 2018 roku.

Rosnące koszty płyty wiórowej negatywnie wpływają na wasz biznes. Jakie przełożenie na wyniki finansowe będzie miał ten negatywny efekt?

W tym półroczu ceny płyty rosną. Spodziewamy się, że wyższe koszty pozyskania surowca będą miały wpływ na wyniki za IV kwartał br. i I kwartał 2018 r. Potem czynnik ten straci znaczenie wraz z uruchomieniem własnego zakładu produkcji płyty.

Pozostaje sytuacja na rynku pracy. Jak Forte radzi sobie z rosnącą presją płacową?

Największym wyzwaniem jest w tej chwili znalezienie rąk do pracy. Częściowo ten problem udaje się ograniczyć poprzez większą automatyzację procesów produkcyjnych. Dlatego inwestujemy w nowe roboty, które instalujemy w naszych zakładach. Niemniej wzrostu płac nie da się uniknąć, jeśli chcemy zatrzymać u siebie pracowników. W tym roku w okresie wakacyjnym nie zmniejszyliśmy sezonowo zatrudnienia, jak w poprzednich latach, wychodząc z założenia, że lepiej pracowników „przytrzymać", ponosząc dodatkowe koszty, niż potem mieć problem ze znalezieniem nowych i jeszcze większymi kosztami.

Założyliście niedawno spółkę w Indiach. Jakie macie plany rozwojowe związane z tym rynkiem?

Zakład w Indiach jest w początkowej fazie rozwoju. Jego wyniki są pochodną niewielkiego wolumenem sprzedaży. W tym roku bilansowym (trwającym od kwietnia do marca) realnym celem jest wypracowanie około 20 mln euro obrotów. Wraz ze wzrostem sprzedaży jest szansa, że już w kolejnym roku zakład ten będzie rentowny. Zamierzamy rozbudowywać tę fabrykę, ale najpierw chcemy zakończyć duże projekty inwestycyjne w Polsce. Dopiero w kolejnym etapie, po 2019 roku, będziemy mogli skoncentrować się na rozbudowie mocy produkcyjnych. Istotny wpływ tej inwestycji na wyniki Grupy powinny być zauważalne po 2019 r.

Czy ujawnione niedawno problemy Steinhoffa, jednej z największych światowych sieci meblarskich, mogą wpłynąć na współpracę Forte z tym ważnym odbiorcą?

Problemy sygnalizowane są na poziomie holdingu. Nasza współpraca odbywa się z firmami, w których Holding Steinhoff ma większe czy mniejsze udziały. Nasi odbiorcy to zdrowe organizmy gospodarcze, w pełni wypłacalne. Wszystkie nasze transakcje są ubezpieczone. Nawet w przypadku, rozpatrywanym teoretycznie, że holding południowoafrykański wyprzedawałby część aktywów, to co najwyżej dojdzie do zmiany właściciela sieci handlowej, sklepy meblowe pozostaną. Naszym zdaniem informacje, które pojawiły się na temat Grupy Steinhoff, nie powinny mieć istotnego wpływu na naszą działalność operacyjną.

Notowania Forte w odwrocie

Kłopoty Steinhoffa, jednego z głównych odbiorców Forte, pogłębiły w ostatnich dniach spadek notowań spółki. Negatywne nastawienie rynku utrzymuje się od końca I kwartału, a spowodowały to rozczarowujące wyniki. Forte zmaga się z niekorzystnym otoczeniem rynkowym w postaci drożejących surowców i rosnących kosztów pracowniczych, co negatywnie odbija się na poziomie marż.

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy