Faworyci analityków do portfela na 2020 rok

Inwestycje › W tym roku na warszawskim parkiecie nie powinno zabraknąć okazji do wypracowania zysków. Na kogo liczą eksperci?

Aktualizacja: 06.01.2020 12:05 Publikacja: 06.01.2020 12:02

Faworyci analityków do portfela na 2020 rok

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W 2020 roku eksperci ostrożniej pochodzą do inwestycji w akcje banków z uwagi na niepewność związaną z kredytami frankowymi (ryzyko odpisów, które obniżą zyski) oraz oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym. Ale i tutaj można znaleźć ciekawe propozycje. Jedną z nich jest Bank Pekao, który pozytywnie wyróżniają niższe niż w przypadku konkurencji zaangażowanie w kredyty walutowe, atrakcyjna stopa dywidendy, a także wdrożony program cięcia kosztów, który powinien pozwolić spółce na osiągnięcie wzrostu zysku netto w 2020 r.

Alternatywą dla banków mogą być akcje PZU i Kruka. Za ubezpieczycielem przemawiają wyższa niż w bankach płacona dywidenda oraz brak ryzyk sektorowych. Z kolei wsparciem dla notowań Kruka będą wzrost podaży portfeli kredytowych na polskim rynku, dalsza poprawa ich spłacalności oraz oczekiwania związane z poprawą wyników na rynku włoskim.

Kandydatem do zwyżek w kolejnych miesiącach spośród spółek z WIG20 jest Lotos ze względu na potencjał do poprawy wyników w najbliższych kwartałach. – Spółka jest naszym faworytem w sektorze paliw. Po uruchomieniu instalacji opóźnionego koksowania produkcja paliw gdańskiej rafinerii zwiększy się kosztem ciężkiej frakcji. W 2020 roku będzie mieć to szczególne znaczenie, ponieważ w efekcie wejścia w życie nowych norm regulujących emisyjność paliw wykorzystywanych przez statki (IMO2020) różnica między opłacalnością średnich i ciężkich frakcji będzie się utrzymywać na rekordowym poziomie – wyjaśnia Krzysztof Kozieł, analityk Pekao IB.

Wsparciem mocny konsument

Dobre perspektywy wciąż mają spółki nastawione na konsumenta. Na szczególną uwagę zasługują firmy, w których wzrost przychodów będzie w stanie co najmniej zrównoważyć rosnące koszty. – Wśród spółek detalicznych pozytywnie postrzegamy LPP i Dino, które nie powinny mieć problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach. Korzystne warunki do wzrostu biznesu będą też mieć spółki z branży turystycznej, jak Enter Air czy Raibow Tours. Silny popyt konsumpcyjny będzie także wsparciem dla rezultatów Amiki i Benefit Systems – wskazuje Zbigniew Porczyk, szef analityków Trigon DM.

Faworytami Marii Mickiewicz, analityk Pekao IB, w segmencie konsumenckim są LPP i AmRest, które oferują jedne z atrakcyjniejszych poziomów wzrostu wyników na tle branży przy jednoczesnym dyskoncie do zagranicznych spółek porównywalnych. – Obserwowane przez nas nastawienie obu spółek na zwiększanie innowacyjności biznesu postrzegamy jako jeden z ważnych atutów w obliczu rosnącej presji kosztowej (w tym zwyżek płacy minimalnej w Polsce) i zmieniających się potrzeb klientów (klient coraz bardziej wymagający) – argumentuje ekspertka. Głównym motorem wzrostu powierzchni handlowej i, co za tym idzie, przychodów LPP będzie najmłodsza marka grupy – Sinsay (po zmianach oferuje większe sklepy, znacząco poszerzony asortyment). – Zgodnie z zapowiedziami zarządu wzrost powinien sięgnąć 16 proc. rok do roku. Zwracamy uwagę, że poprzednio solidne dwucyfrowe tempo wzrostu powierzchni widzieliśmy w LPP w 2015 roku. Marka Sinsay wyraźnie zmienia nasze postrzeganie spółki ponownie na wzrostową. Dodatkowy argument stanowi mocny bilans (pozycja gotówkowa netto). W przypadku AmRestu oczekujemy, że kilkunastoprocentowe tempo wzrostu przychodów będzie wspierane poprawą rentowności EBITDA w ostatnio przejętych biznesach, głównie na skutek działań integracyjnych (Sushi Shop) i restrukturyzacyjnych (Europa Zachodnia, Pizza Hut w Rosji) – argumentuje Maria Mickiewicz.

Spółki z sektora TMT na celowniku

W 2020 r. analitycy duże nadzieje pokładają w szeroko pojętym sektorze TMT, do którego można zaliczyć m.in. spółki producentów gier. Mimo efektownych stóp zwrotu w zakończonym roku liczą na kontynuację pozytywnego trendu w ich notowaniach. Potencjał dostrzegają w CD Projekcie, co wynika z kalendarza premier zaplanowanych na ten rok. – Widzimy potencjał dalszego wzrostu kursu akcji CD Projektu w ciągu najbliższych miesięcy ze względu na oczekiwany skok zysków w 2020 roku. Naszym zdaniem ryzyko przesunięcia premiery „Cyberpunka 2077" jest niewielkie, zakładamy duży sukces sprzedażowy – 20 mln sztuk w pierwszym roku. Premierze sprzyja układ kalendarza – brak znaczących premier w kwietniu i wysoka baza konsol w przededniu debiutu nowych platform. Dodatkowo w wynikach producentów gier będzie widoczny pozytywny wpływ ulgi podatkowej IP Boxa, CD Projekt powinien w znaczącym stopniu na tym skorzystać – uważa Łukasz Kosiarski, analityk Pekao IB.

Analitycy liczą też na pozytywne zachowanie akcji mniejszych producentów i wydawców gier, jak Ten Square Game czy 11 bit studios. – W przypadku Ten Square Games oczekujemy kontynuacji bardzo dobrej monetyzacji gier „Fishing Clash" oraz „Let's Fish" na obecnych rynkach, a także soft launchu kolejnych tytułów. Katalizatorem dla wyników powinna być wyczekiwana decyzja certyfikacji „Fishing Clash" w Chinach na Androida oraz pozytywny wpływ na wyniki ulgi IP Box – oczekuje Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Argumenty związane z zaplanowanymi produkcjami będą przemawiać za 11 bit studios. – Największy wpływ na wycenę spółki będzie miała rozpoczynająca się w okolicach połowy tego roku kampania marketingowa gry o roboczym tytule „Projekt 8". Liczymy również na nowe dodatki do „Frostpunka", które utrzymają dobrą monetyzację tego tytułu, co w połączeniu z segmentem wydawniczym przełoży się na zadowalające wyniki finansowe spółki – przekonuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

W przypadku telekomów argumentem są dalsze potencjalne podwyżki cen usług oraz relatywnie mniejsza presja kosztowa ze względu na kolejne ograniczanie kosztów, w tym zatrudnienia. Faworytami w tym gronie są Play i Cyfrowy Polsat. Ten ostatni w ocenie Księżopolskiego jest obecnie najmocniejszym fundamentalnie telekomem z atrakcyjną paletą usług oraz dobrze zarządzanym kosztowo. – Wskaźnik ARPU (średni przychód od klienta) Cyfrowego Polsatu rośnie od dawna jako efekt pakietyzacji usług w ramach oferty smartDOM. Oczekujemy przyspieszenia tempa wzrostu ARPUz racji podwyższenia cen usług – oczekuje analityk.

Pomimo istotnej poprawy notowań eksperci wciąż mają pozytywne podejście do Playa. – Spółka ciągle wykazuje najwyższy w sektorze wzrost wyników, cechuje się najwyższymi wskaźnikami generowanej gotówki i dywidendy wśród polskich telekomów – wylicza Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Swoich zwolenników mają też producenci oprogramowania dla firm i instytucji – Asseco Poland i Comarch. W ich przypadku kluczowym argumentem jest oczekiwana poprawa wyników. Potencjał oferują też wybrane spółki z branży mediów, wśród których eksperci stawiają na Agorę i Wirtualną Polskę.

Deweloperzy wciąż na fali

Zainteresowaniem inwestorów w przyszłym roku w dalszym ciągu mogą się cieszyć wybrani deweloperzy. – W nadchodzących kwartałach oczekujemy zarówno silnego popytu konsumpcyjnego (wspieranego poprzez rekordowo wysoką siłę nabywczą klienta), jak i inwestycyjnego (wspieranego poprzez niskie stopy procentowe oraz rosnące stawki czynszowe). Spadek wolumenu przedsprzedaży uważamy za przejściowy efekt trudności w pozyskiwaniu pozwoleń administracyjnych, oczekując, że deweloperzy posiadający bogaty bank ziemi będą w stanie utrzymać wysokie poziomy przedsprzedaży w kolejnych okresach. Jednocześnie wzrost cen mieszkań oraz stabilizacja kosztów budowy powinny wspierać rentowność projektów – uważa Marek Szymański, analityk Ipopemy. Wśród atrakcyjnych propozycji z tej branży najczęściej przewijały się Dom Development i Atal. Ich atutami są oczekiwany dalszy wzrost zysków i wysoka dywidenda.

Spółki polecane do portfela na 2020 rok:

Finanse

¶ Kruk ¶ Pekao ¶ PZU

Handel i dystrybucja

¶ AmRest ¶ Dino Polska ¶ LPP ¶ Neuca ¶ VRG

Producenci i wydawcy gier

¶ 11 bit studios ¶ CD Projekt ¶ Ten Square Games

IT, telekomy i media

¶ Agora ¶ Asseco Poland ¶ Comarch ¶ Cyfrowy Polsat ¶ Play ¶ Wirtualna Polska

Przemysł

¶ Amica ¶ Forte ¶ Lotos

Deweloperzy

¶ Atal ¶ Dom Development

Pozostałe branże

¶ Benefit Systems ¶ Celon Pharma ¶ Enter Air

Michał Krajczewski szef działu analiz BM BNP Paribas

Oczekujemy, że w 2020 r. skutki reformy emerytalnej, czyli przekształcenia OFE oraz wprowadzenie PPK, poprawią bilans popytu i podaży, szczególnie jeżeli chodzi o średnie i małe spółki na warszawskiej giełdzie. Dodając do tego pozytywną sezonowość, widzimy duże szanse na odbicie indeksów mWIG40 oraz sWIG80 w pierwszej połowie roku. W dalszej części roku wzrost o umiarkowanej skali powinien być rozłożony bardziej równomiernie – w przypadku WIG20 na jego korzyść może działać wyjaśnienie się polityki Skarbu Państwa odnośnie do inwestycji spółek energetycznych i paliwowych, ponadto inwestorzy będą mieli więcej informacji o postępowaniach sądowych w sprawach kredytów walutowych w bankach. Pod względem sektorowym w pierwszej połowie roku powinniśmy obserwować podobne tendencje jak dotychczas – na fali mogą być producenci gier komputerowych, spółki konsumpcyjne i deweloperzy oraz telekomunikacyjne. Spodziewamy się odbicia tempa wzrostu gospodarczego na świecie w drugiej połowie roku (w Polsce bliżej końca 2020 r.), przez co stopniowo lepiej mogą zacząć się zachowywać cykliczne sektory, jak przemysł, górnictwo albo budownictwo. JIM

Jarosław Niedzielewski dyrektor departamentu inwestycji, Investors TFI

Pomimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w ostatnich dwóch latach zachowanie polskiej giełdy rozczarowywało, od dużych po mniejsze firmy. Natomiast w 2020 r. sytuacja może się odwrócić, wyraźnie słabszej dynamice wzrostu PKB może towarzyszyć lepsze zachowanie się indeksów akcji, od WIG20 przez mWIG40 po sWIG80. W przypadku największych i najbardziej płynnych spółek pomocna powinna się okazać poprawa w globalnym postrzeganiu rynków wschodzących. Z kolei w przypadku mniejszych i średnich firm w Polsce, gdzie znacznie większą rolę odgrywa rodzimy kapitał, popyt ze strony PPK i brak konieczności wyprzedaży aktywów akcyjnych w OFE będzie na pewno istotną zmianą na plus w porównaniu z permanentną podażą, jakiej doświadczał ten segment rynku w ostatnich dwóch latach. Trudno z całą pewnością wskazać lidera wśród krajowych indeksów, ale zakładam, że najlepiej mogą się zachowywać spółki z mWIG40, w drugiej kolejności sWIG80, ale firmy z WIG20 będą deptać im po piętach. Trzeba jednak pamiętać, że główną determinantą trendu wzrostowego w naszym kraju będzie zachowanie Wall Street, gdzie trwająca wciąż hossa (zakładam jej kontynuację) uprawdopodobnia pozytywny scenariusz dla naszej giełdy. JIM

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy